Styl cottagecore, wiejskie wnętrza (870 x 420 px).jpg

Styl cottagecore, czyli przytulne wiejskie wnętrza

https://nietylkofiranki.pl/Styl cottagecore, wiejskie wnętrza (870 x 420 px).jpg
Styl cottagecore, czyli przytulne wiejskie wnętrza nietylkofiranki.pl https://nietylkofiranki.pl/img/logo-1726142747.jpg https://nietylkofiranki.pl/smartblog/styl-cottagecore-czyli-przytulne-wiejskie-wnetrza Początek XXI wieku to okres narodzin nowych estetyk w wystroju wnętrz. W tym czasie wiele aranżacji powstaje z potrzeby poszukiwania harmonii i spokoju w zaciszu własnego domu. Stąd w cenie pozostają prostota, naturalność i przytulność. Jednym z trendów zrodzonych z inspiracji pastoralnym, wiejskim życiem jest styl cottagecore, znany także jako farmcore lub countrycore. Co go wyróżnia, skąd się wziął i jak aranżować wnętrza w stylu cottagecore? Przyjrzyjmy się bliżej temu zjawisku. 2024-09-11T00:00:00+02:00 2024-09-11T00:00:00+02:00
11-09-2024

Początek XXI wieku to okres narodzin nowych estetyk w wystroju wnętrz. W tym czasie wiele aranżacji powstaje z potrzeby poszukiwania harmonii i spokoju w zaciszu własnego domu. Stąd w cenie pozostają prostota, naturalność i przytulność. Jednym z trendów zrodzonych z inspiracji pastoralnym, wiejskim życiem jest styl cottagecore, znany także jako farmcore lub countrycore. Co go wyróżnia, skąd się wziął i jak aranżować wnętrza w stylu cottagecore? Przyjrzyjmy się bliżej temu zjawisku.

Cottagecore – styl inspirowany wiejską idyllą

Trend cottagecore  to stylistyka, dla której inspirację stanowią przede wszystkim estetyka rustykalna oraz styl angielskiej wsi doby wiktoriańskiej. Nostalgia za dziewiętnastowieczną prowincją sprzyja idealizowaniu życia w zgodzie z rytmem natury. Przez zwolenników stylu cottagecore wiejska rzeczywistość postrzegana jest jako sielanka, a wystrój wnętrza ma się doskonale wpisywać w tę idyllę.

Skąd wzięła się moda na cottagecore? Krótka historia trendu

Styl inspirowany życiem na angielskiej prowincji nie ma zbyt długiej historii. Moda na cottagecore przywędrowała do Polski z Europy Zachodniej, gdzie stylistyka ta kształtowała się w drugiej dekadzie naszego stulecia. Estetyka wiejska wpłynęła zarówno na sposób aranżacji wnętrz, trendy w modzie, jak i ludowe rzemiosło oraz styl życia miłośników klimatów rustykalnych.

Główne cechy stylu cottagecore

Wnętrza cottagecore przykuwają wzrok swoją przytulnością. Niepowtarzalny klimat kreują przyjazna paleta barw, naturalne materiały, meble z duszą oraz rustykalne dekoracje i dodatki do wystroju mieszkania.

Pogodna kolorystyka – naturalne barwy, pastelowe odcienie

We wnętrzu w stylu cottagecore królują przede wszystkim kolory ziemi: stonowane brązy, różne odcienie beżu, écru oraz zieleń. Ale wśród barw dekorujących pomieszczenia zaaranżowane w tej estetyce znajdują się także urokliwe pastele: delikatny błękit, subtelny pudrowy róż czy przygaszony fiolet.

Naturalne materiały – drewno, bawełna, len, wiklina

W charakter cottagecore doskonale wpisują się materiały pochodzenia roślinnego. Miłośnicy tej estetyki, czerpiąc z darów, jakimi obdarzyła człowieka natura, chętnie sięgają po meble z drewna, wiklinowe kosze czy lniane bądź bawełniane dodatki tekstylne w kwiatowe wzory. Takie dekoracje z surowców naturalnych tworzą niezwykle przytulny klimat wnętrza.

Starodawne meble – rustykalne, ręcznie wykonane, po renowacji

Do stylu cottagecore idealnie pasują miękkie kanapy i ręcznie wykonane meble z surowego drewna. Tego rodzaju arcydzieła rzemiosła ludowego znakomicie przywołują klimat wiejski. Modele mocno nadgryzione zębem czasu warto poddać renowacji. W styl cottagecore doskonale wpisze się na przykład drewno pobielone.

Wiejskie dekoracje – rośliny, hafty, ceramika, książki, rękodzieło

We wnętrzu, dla którego inspirację stanowi angielska wieś, nie może zabraknąć dekoracji rustykalnych. Dobry wybór stanowią rośliny doniczkowe, ale ze stylem cottagecore idealnie będą też korespondowały suszone kwiaty, na przykład bukiet ostróżek czy krwawników. Uroku wnętrzu dodadzą haftowane serwety, stare egzemplarze książek na regale oraz ceramiczne misy, wazony czy kubki.

Ekologia i DIY – recykling i upcykling w aranżacji wnętrz

Pomieszczenia, których wystrój ma tworzyć klimat prostoty i naturalności, warto wyposażyć w akcesoria z surowców pozyskanych w procesie recyklingu. Wykorzystanie materiałów wytwarzanych na bazie odpadów znakomicie wpisze się w trend eko. Ale dom zaaranżowany w stylu angielskiej wsi to również doskonałe miejsce, aby poeksperymentować z upcyklingiem. Samodzielnie można przywrócić blask zniszczonym meblom bądź dać drugie życie nieużywanym naczyniom, na przykład starej konewce użytej w charakterze wazonu.

Salon w stylu cottagecore – pokój dzienny jak wizyta na wsi

Mając świadomość, czym charakteryzuje się styl cottagecore, można tak zaaranżować pokój dzienny, aby domownicy mieli wrażenie, że odwiedzają wieś. Jak zatem, wypoczywając na sofie w salonie, osiągnąć spokój ducha ludzi, którzy na co dzień obcują z przyrodą?

Zadbaj o przytulność – miękkie kanapy, poduszki i kocyki

Każdy salon cottagecore warto wyposażyć w miękką kanapę przykrytą ciepłym kocem. Miły w dotyku pled sprawdzi się jako dekoracja siedziska, ale pozwoli też przyjemnie otulić ciało w chłodne zimowe dni. Doskonały wybór stanowi orzechowy koc wytłaczany w jodełkę w tonacji jasnego brązu. Prawdziwą ozdobą mebla będą też urokliwe poszewki welurowe z falbanką w kolorze pudrowego różu czy poszewka welwetowa w odcieniu mlecznej czekolady.

Firany woalowe i w kwiaty – nadaj salonowi pastoralnej lekkości

Aranżacji mieszkania urody dodadzą zwiewne tekstylia okienne z woalu. Pomieszczenie może nabrać lekkości dzięki białej firanie woalowej, ozdobionej rzędami urokliwych falbanek. Alternatywę dla takiej delikatnej dekoracji okiennej w kolorze śnieżnej bieli stanowią tekstylia z akcentami florystycznymi, chociażby firana z motywami liści i kwiatów. Subtelne dekory roślinne dodadzą naturalności wystrojowi salonu i znakomicie wpiszą się w klimaty wiejskie.

Styl cottagecore w sypialni – przytulne wnętrze i błogi sen

Na angielską wieś przeniesie też domowników sypialnia w stylu cottagecore. Wnętrze zaaranżowane w tej estetyce będzie niezwykle przytulne i stanie się przyjaznym miejscem relaksu oraz wypoczynku. Pastoralny wystrój wykreuje atmosferę gwarantującą spokojny, błogi sen.

Pościel – postaw na falbanki, pompony i koronki

W wiejski klimat doskonale wpiszą się zestawy poszewek na poduszki i powleczeń na kołdrę z dekoracyjnym wykończeniem. Ze stylem cottagecore znakomicie będą współgrały komplet pościeli z falbanką w odcieniu pudrowego różu albo biała pościel obszyta delikatną czarną koronką. Lekkości wnętrzu doda też zielony komplet z uroczymi, ozdobnymi pomponami.

Zasłony – wybierz zdobienia albo czystą, śnieżną biel

Wprowadzając styl cottagecore do wnętrza sypialni, warto zainwestować w dekoracje wnęki okiennej, dzięki którym w domowej strefie relaksu zagości atmosfera intymności. Sięgając po tekstylia na okno, można wybrać zasłonę z matowej tkaniny w kolorze śnieżnobiałym bądź postawić na różowo-biały komplet zasłon z falbanką. Falbanki i dekoracyjne marszczenia dodadzą wystrojowi okna wyjątkowego wdzięku.

Zasłona z matowej tkaniny biała na taśmie 145x250cm ELODIA Komplet zasłon z zazdrostkami zdobiony frędzlami biały 400x160cm IWO Poszewka welurowa z falbanką pudrowy róż 40x40cm DIVA

Kuchnia w duchu countrycore – klimat uroczej babcinej kuchni

Wieś z jej niepowtarzalnym pięknem przywoła też kuchnia w stylu cottagecore. Aranżacja, w której króluje naturalność, pozwoli poczuć się domownikom niczym u babci, a wnętrze z rustykalnymi elementami wystroju przypomni urok wiejskich kuchni sprzed lat.
Firanki z zazdrostkami – frędzle, a może gipiurowe wzory?
Aby wprowadzić wiejskie klimaty do kuchni, obowiązkowo trzeba przystroić okna krótkimi firankami z zazdrostką – tak jak niegdyś dekorowały je nasze babcie. Ciekawą propozycją jest biała firana kuchenna z zazdrostką ozdobiona gipiurowym wzorem czy komplet zasłon z zazdrostkami, któremu atrakcyjności dodają powiewające frędzle oraz kwiatowe printy na zasłonach.
Kolorowe, pastelowe ściereczki – dodatki, które ocieplą kuchnię
Kuchnię zaaranżowaną w estetyce cottagecore warto też wyposażyć w dodatki, które – dzięki swojemu urokliwemu wzornictwu i pastelowej kolorystyce – ocieplą wnętrze. W tej roli znakomicie sprawdzą się ściereczki z chłonnej mikrofibry – doskonałym przykładem komplet kolorowych ściereczek. Taki zestaw tekstyliów z dekoracyjnym wykończeniem przyda się do wycierania naczyń bądź blatu roboczego w kuchni, ale będzie również jej efektowną ozdobą.

Wprowadź cottagecore do wnętrza i nawiąż więź z naturą oraz tradycją

Choć styl cottagecore ma korzenie na angielskiej prowincji z czasów panowania królowej Wiktorii, z powodzeniem można go wprowadzić do współczesnych polskich wnętrz. Jeżeli cenisz tradycję i kulturowe dziedzictwo przodków, a jednocześnie czujesz więź z naturą i wszystkim, co stanowi dzieło matki ziemi, countrycore jest idealnym wyborem dla Ciebie. Aranżując mieszkanie w klimatach wiejskich, stworzysz przyjazną przestrzeń do życia dla siebie i swojej rodziny.

1. Motyw roślinny we wnętrzu. 5 pomysłów, jak wykorzystać roślinny motyw aranżacyjny.
2. Nowoczesna kuchnia w stylu angielskim – jak ją urządzić?
3. Ciepło i styl - jak urządzić przytulną sypialnię na zimę.
4. Jesienny wystrój salonu - wyprowadź kolory jesieni do pokoju dziennego.
5. Pościel w kwiaty, w liście, gładka - jesienne pomysły na aranżację sypialni.


Polecane produkty