Najnowsze wpisy
Motyw roślinny we wnętrzu. 5 pomysłów, jak wykorzystać roślinny motyw aranżacyjny
27-06-2024Jeśli chcesz wprowadzić do swojego wnętrza więcej naturalnego blasku, sięgnij po dodatki aranżacyjne w kwiatowe wzory. Roślinny motyw dekoracyjny pasuje do każdego pomieszczenia. Bez względu na to, czy wybierzesz wzory w rodzime kwiaty lub egzotyczne liście, czy też inne motywy inspirowane naturą, możesz być pewien, że nikt nie przejdzie obok nich obojętnie.
Roślinny motyw dekoracyjny – jak go wykorzystać we wnętrzu?
Decydując się na roślinny motyw zdobniczy, musisz wiedzieć, że zdominuje on Twoje wnętrze, dlatego pozostałe elementy wystroju powinny się mu podporządkować i wydobywać pełnię jego piękna. Do tego celu najlepiej przysłuży się minimalistyczne tło, dodatki z kwiatowym deseniem w mniejszej skali niż roślinny wzór dominujący lub printy utrzymane w abstrakcyjnej czy geometrycznej stylistyce, a także obrazki z motywem roślinnym.
Z bogactwa wzorów roślinnych można skorzystać, aranżując dom lub mieszkanie:
• w stylu glamour – do którego pasuje np. fototapeta w ogromne liście lub drobne wzory;
• w stylu industrialnym – z pomocą delikatnych roślinnych printów na szarym, jasnym lub brązowym tle, które pomogą nieco ocieplić aranżację;
• w stylu klasycznym – stawiając na szykowne kwiatowe motywy, dzięki którym we wnętrzu zapanuje spokojna, harmonijna atmosfera.
Natomiast w pomieszczeniach urządzonych w stylu vintage najlepiej sprawdzą się dodatki w mocnych kolorach, plakaty, obrazy na szkle przedstawiające kwiaty i pejzaże albo tapeta z motywem roślinnym.
1. Zasłony i firanki, czyli motyw roślinny w salonie i kuchni
Wprowadzając wzory roślinne do wnętrz, dobrze jest zacząć od salonu, który stanowi serce każdego domu, czyli miejsce odpoczynku i spotkań z najbliższymi. Możesz tego dokonać w szybki i prosty sposób, stawiając na zasłony z motywem roślinnym – otwierają one wiele możliwości aranżacyjnych.
Dobrym wyborem będzie zarówno zakup artykułów z dużym, rzucającym się w oczy wzorem, jak i subtelnym printem w kwiaty. Jednym z przykładów jest zasłona w różowe kwiaty na taśmie, która łączy w sobie delikatne odcienie zieleni i różu oraz lekki letni charakter. Motyw roślinny w domu to nie tylko dekoracje pokoju dziennego. Elementy aranżacyjne z roślinnym deseniem mogą również z powodzeniem ozdobić kuchnię. W tym celu można wykorzystać zestaw paneli dekoracyjnych w róże.
2. Pościel z motywem kwiatowym do sypialni – odkryj moc natury
Motywy kwiatowe pojawiają się często na kompletach pościeli, ponieważ potrafią wpłynąć pozytywnie na nasz nastrój i samopoczucie. Budzą skojarzenia z błogim odpoczynkiem na łonie natury, dzięki czemu pomagają się odprężyć i zapaść w zdrowy sen. Są również bardzo estetyczne, co czyni je dekoracją samą w sobie.
Do sypialni urządzonej w stylu nowoczesnym lub skandynawskim najlepiej wybrać szarą lub białą pościel w liście monstery, która doda wnętrzu świeżości i energii. Motyw roślinny w sypialni nie musi być jednak intensywny. Może także zachwycać nas swoją prostotą. Poszewki z drobnym, pastelowym printem wprowadzą do wnętrza spokój i harmonię.
3. Jadalnia z nutką romantyzmu – biały obrus z botanicznym dekorem
Roślinny motyw dekoracyjny sprawdzi się również w jadalni. W tym przypadku możesz zdecydować się na wybór nakrycia stołu w odważny motyw kwiatowy lub romantyczny print, np. biały obrus w subtelny roślinny wzór. Pasuje zarówno na poważne uroczystości, jak i mniej zobowiązujące okazje. Został wykonany z łatwej do prania, prasowania i suszenia tkaniny poliestrowej. Jest nie tylko pięknym, rozświetlającym wnętrze dodatkiem – dzięki swoim plamoodpornym właściwościom będzie służył domownikom przez długie lata.
4. Roślinne motywy i bajkowe stworzenia – koc do pokoju dziecka
Motyw roślinny we wnętrzach zamieszkałych przez dzieci? Czemu nie! Tekstylia z ozdobnym, delikatnym printem pasują zarówno do skandynawskiej sypialni, jak i do pokoju urządzonego w żywej, energetycznej kolorystyce. A co, jeśli klasyczny wzór roślinny nie spodoba się Twojemu maluchowi? Na szczęście na rynku dostępne są produkty, które trafiają w dziecięce gusta, na przykład koc świecący w ciemności z ukochanymi baśniowymi stworzeniami i roślinnymi ornamentami.
5. Liście bluszczu i kwiaty, czyli girlandy (nie) tylko do ogrodu
Czy istnieje idealny roślinny motyw dekoracyjny na wiosnę i lato oraz chłodniejsze pory roku? Oczywiście, że tak! To zasilane energią słoneczną oświetlenie zewnętrzne, łączące w sobie motywy kwiatowe oraz przytulny blask rozświetlający ogród po zmroku. Mogą cieszyć nas przez cały sezon. Do tej kategorii należy girlanda imitująca liście bluszczu, która pięknie się prezentuje zawieszona na balustradzie tarasowej, płocie lub zielonej ścianie. A jeśli przyozdobisz krzew girlandą w drobne kwiatki, stworzysz wrażenie, że pokrył się magicznym, złotym kwieciem.
Motywy roślinne w aranżacji – czasami mniej znaczy więcej!
Pragniesz jeszcze mocniej otoczyć się naturą, ale boisz się, że przesycisz swoje stylizacje? Nie zapomnij, że diabeł tkwi w szczegółach! Niewielkie kwiatki lub subtelne, pastelowe ornamenty będą dobrze wyglądać nawet w połączeniu z wyrazistymi tekstyliami w kratę, paski lub inne wyraziste desenie. Egzotyczne rośliny, liście monstery lub duże, kolorowe motywy roślinne znacznie lepiej się jednak prezentują na tle neutralnych, jednolitych dodatków.
Z czym możesz zestawić motyw roślinny w aranżacji, żeby efekt nie przytłoczył domowników? W jadalni znakomicie sprawdzą się podkładki pod talerze w jasnych, słonecznych odcieniach, które komponują się z motywem kwiatowym umieszczonym na obrusie. Natomiast znajdujące się w salonie tekstylia z botanicznymi motywami z powodzeniem uzupełnią poduszki dekoracyjne w kolorach wiosny.