Najnowsze wpisy
Jak prać panele ażurowe?
28-10-2020Dobrze dobrane firanki mogą zdobić całe pomieszczenie. Bardzo modne są firany z wycięciami czy koronką. Coraz powszechniej wieszamy też modele zdobione kolorowymi wzorami. Do firan zawsze dodajemy też gustowne zasłony. Dzięki tym wszystkim elementom okna mogą być prawdziwą ozdobą pokoju. Jednak jak ze wszystkim i tu trzeba dbać o porządek. Zwykle okna myjemy sezonowo lub jeśli zajdzie taka potrzeba. A co z firanami? Jak odświeżyć wiszące firany, które na pierwszy rzut oka są czyste? A może trzeba je prać rygorystycznie co kilka tygodni? Na szczęście dbanie o to, aby panele ażurowe czy firany np. z tiulu zawsze ładnie wyglądały nie jest takie trudne.
Jak często trzeba zmieniać firany w domu?
Można powiedzieć, że to jak często musimy prać panele firanowe zależy od naszego mieszkania i osobistych preferencji. Można kierować się orientacyjnymi okresami świeżości, ale też dużo zależy od pory roku, ogrzewania czy nawet samego pomieszczenia. W wielu domach wymienia się firanki wraz ze zmianą pory roku. Jest to jak najbardziej możliwe. Panele okienne mogą zachować czystość nawet 4-6 miesięcy, pod warunkiem, że nie są narażone na działanie dymu, pary wodnej, nie wiszą nad grzejnikami i nie mamy w domu alergika.
Panele ażurowe i inne firanki trzeba prać częściej, jeśli widzimy, że osiada na nich kurz. Może się on zbierać choćby od częstego wietrzenia pomieszczenia, prac remontowych w domu, a nawet podczas okresu grzewczego unosić się do góry nad grzejnikami i opadać na firany. Wietrzenie może być też problematyczne w okolicach, w których występuje smog. Zanieczyszczenia będą wpadać przez okno wraz ze świeżym powietrzem i osiadać na firanach. Mając zwierzęta i małe dzieci, które lubią bawić się firanami, też dla higieny należy je prać częściej. Także osoby, które mają alergię, szczególnie na roztocza muszą prać firany nawet co 2-3 tygodnie, aby były one czyste i nie osiadały na nich alergeny.
Jak prać ażurowe panele?
Jest naprawdę wiele typów firan i wiele metod ich czyszczenia. Jak odświeżyć szybko firany? Można je zdjąć i delikatnie wytrzepać lub rozwiesić je na balkonie czy tarasie, aby je wywietrzyć. W ten sposób pozbędziemy się kurzu lub zapachu, który na nich osiadł. Jest to uniwersalna metoda pasująca do czyszczenia każdego rodzaju firan. Ale jak czyścić panele ażurowe, aby ich nie zniszczyć?
Ażur może być bardzo delikatnym splotem, a więc nie chcemy go zniszczyć przez wybranie złej metody odświeżenia firan. Najlepiej zawsze sprawdzić, jaką metodę czyszczenia zaleca producent. Zalecenia mogą się różnić, ponieważ sam panel ażurowy może być wykonany z różnych tkanin i dzianin. Przykładowo inaczej pierze się bawełnę, a inaczej len. Także temperatura prasowania może być inna. Dlatego dobrze jest sprawdzić, co mówi producent o czyszczeniu paneli firanowych.
A jeśli nie ma podanych takich informacji lub już dawno wyrzuciliśmy opakowanie po firanach? Można skorzystać z bardzo uniwersalnych zasad. Przede wszystkim panele ażurowe jak i inne modele firan ozdobione ażurem przed praniem należy złożyć w kostkę. Warto wyprać panele ręcznie w letniej wodzie i łagodnym detergencie. Kostkę wkładamy do miski i delikatnie ugniatamy w kąpieli. Potem wymieniamy wodę na czystą i płuczemy. Powtarzamy płukanie aż nie zostanie nam czysta woda w misce. Po wypłukaniu kostkę należy pozostawić do przeschnięcia. Jeśli chcemy zawiesić panele na oknie od razu, wystarczy poczekać aż materiał obeschnie i nie będzie z niego ciekła woda. Jeżeli jednak chcemy je schować do szafy, warto poczekać aż materiał wyschnie całkowicie.
Czy można prać firany w pralce?
Tutaj w zasadzie wszystko zależy od tego, co podaje producent. Zdecydowaną większość firan można prać w pralce automatycznej. Jednakże przede wszystkim są to firany z materiałów syntetycznych, ewentualnie z bawełny czy lnu. Jeśli wiemy, że firany można wyprać w pralce warto ją nastawić na najniższą temperaturę i najbardziej delikatny program prania. Może to być np. 30 stopni Celsjusza i program prania bez opcji wirowania. Najlepiej firany prać w delikatnych detergentach. Po wyjęciu z pralki dobrze jest je rozwiesić, aby wyschły naturalnie.
Niektóre materiały firan można też prasować w temperaturze 110 stopni Celsjusza. Najczęściej jest to tzw. pierwsza kropka na żelazku, czyli po porostu jak najniższa temperatura. Prasować również trzeba delikatnie. Sztywniejsze materiały mogą być bardziej oporne, ale lekkie i zwiewne łatwo przypalić. Dlatego warto ostrożnie prasować materiał.
Czy firany trzeba krochmalić?
Jeszcze kilkanaście lat temu krochmalenie firan było czym typowym. Obecnie dość rzadko się to robi, ale jak najbardziej można. Krochmal pozwala firanom zachować pożądanych kształt i idealną równość materiału. Jeśli chcemy usztywnić firanę możemy przygotować krochmal ryżowy. Będzie on po pierwsze naturalny, a po drugie bardzo delikatny. Wystarczy wykorzystać wodę po gotowaniu ryżu. Przykładowo gotujemy 30 dag ryżu w 2 szklankach wody. Po ugotowaniu odcedzamy go, a do wody z gotowania dolewamy 1 litr wrzątku. W takim krochmalu wystarczy zanurzyć jeszcze wilgotne po praniu firany, wyjąć je i suszyć rozwieszone.