Najnowsze wpisy
Feng shui w sypialni – wprowadź ład i harmonię do wnętrza
09-09-2024Jeśli cenisz ład, harmonię i dobrą energię, z pewnością kojarzysz już starożytną praktykę zwaną feng shui. Urządzając mieszkanie zgodnie z chińską filozofią, odkryjesz, jak pozytywnie może wpłynąć na Twoje samopoczucie odpowiednia aranżacja wnętrz. Zasady feng shui warto zastosować szczególnie w sypialni, aby stworzyć przestrzeń sprzyjającą zdrowemu i spokojnemu snu. Jak to zrobić? Podpowiadamy!
Feng shui – starożytna praktyka planowania przestrzeni
Filozofia feng shui narodziła się w starożytnych Chinach i pierwotnie była wykorzystywana przy projektowaniu układu miast czy wsi. Jej zwolennicy stawiali na takie zagospodarowanie przestrzeni, które będzie pozostawało w harmonii z naturą i zapewniało niezakłócony przepływ energii życiowej, określanej jako energia chi. Do głównych zasad feng shui należy równowaga pomiędzy wiatrem i wodą, a więc symbolami tego, co niewidzialne i nieuchwytne.
Główne zasady feng shui i ich znaczenie dla aranżacji wnętrz
We współczesnej kulturze Zachodu najważniejsze zasady feng shui znajdują zastosowanie podczas urządzania przestrzeni mieszkalnych. Dzięki nim w Twoich czterech kątach zagości ład, harmonia i dobra energia. Zagospodarowując każde z pomieszczeń według chińskiej filozofii, zyskasz spokój i poczucie bezpieczeństwa. Dla aranżacji wnętrz największe znaczenie mają trzy podstawowe zasady feng shui: yin i yang, siatka bagua oraz zasada pięciu żywiołów.
Yin i yang
Wśród zasad feng shui znajduje się harmonijne współistnienie yin i yang, czyli dwóch sił odpowiedzialnych za swobodny przepływ energii chi. O ile yin utożsamia się ze spokojem i harmonią, yang stanowi synonim aktywności. W przestrzeni mieszkalnej obie te energie muszą ze sobą współgrać. Yin należy wprowadzić do wnętrz, które powinny gwarantować relaks i komfort wypoczynku, na przykład do salonu czy sypialni. Z kolei yang warto wykorzystać w kuchni bądź pokoju do pracy.
Siatka bagua
Zasady feng shui zakładają przemyślane planowanie przestrzeni mieszkalnej w oparciu o tak zwaną siatkę bagua, czyli oktagon podzielony na osiem części symbolizujących różne sfery życia – począwszy od kariery, po rodzinę i życie intymne. Planując aranżację przestrzeni według starochińskiej siatki bagua, wyznaczysz optymalne miejsce dla każdego z pomieszczeń i zadbasz o jego niezbędne wyposażenie, tak by wnętrze było komfortowe w użytkowaniu, a jednocześnie panowały w nim spokój i harmonia.
Wu xing – zasada pięciu żywiołów
Aranżując wnętrze, warto też sięgnąć do wu xing, czyli chińskiej zasady pięciu żywiołów: drewna, ognia, ziemi, metalu i wody. Kluczem do takiego urządzenia przestrzeni mieszkalnej, aby zapewniała dobre samopoczucie wszystkim domownikom, jest wykorzystanie ich w odpowiednich proporcjach. Dzięki temu żywioły będą pozostawały w harmonii i wywrą na siebie pozytywny wpływ, a Ty każdego dnia będziesz cieszyć się porcją dobrej energii.
Jak wykorzystać filozofię feng shui w sypialni?
Urządzając sypialnię feng shui, wprowadzisz do wnętrza pozytywną energię chi i zadbasz o jej swobodny przepływ. Filozofia feng shui pomoże Ci tak zaaranżować domową oazę wypoczynku, aby zapanowały w niej spokój i harmonia. Najistotniejsze zasady feng shui, dzięki którym stworzysz wrażenie ładu i równowagi, to:
• regularne wietrzenie wnętrza,
• utrzymywanie w sypialni temperatury niższej niż w innych pomieszczeniach,
• dbałość o porządek ułatwiający przepływ energii,
• rezygnacja z nadmiaru ozdób i dodatków, tak aby niepotrzebne rzeczy nie wprowadzały do wnętrza chaosu,
• symetryczny układ elementów wystroju,
• eliminacja luster, zakłócających spokój i przepływ chi,
• usunięcie z oazy relaksu nadmiaru bodźców, na przykład sprzętu elektronicznego typu laptop czy telewizor.
Sypialnia feng shui – odpowiednia lokalizacja pomieszczenia
Dla komfortu wypoczynku nie bez znaczenia jest umiejscowienie strefy wypoczynku. W zgodzie z feng shui sypialnia powinna znajdować się jak najdalej od drzwi wejściowych do mieszkania. Nie jest też korzystne usytuowanie sypialni feng shui naprzeciw łazienki, w której króluje żywioł wody, negatywnie wpływający na samopoczucie domowników. W zgodzie z zasadami feng shui najlepiej, aby okna pomieszczenia wychodziły na północ bądź północny wschód. Dzięki takiej lokalizacji sypialni naturalne światło nie będzie na tyle intensywne, aby zakłócało poobiedni wypoczynek domowników.
Kolory feng shui – sypialnia w naturalnych barwach
Stawiając na feng shui w sypialni, koniecznie należy zadbać o kolorystykę jej wystroju. Warto sięgnąć przede wszystkim po paletę barw ziemi. Sypialnia feng shui zyska niepowtarzalny urok dzięki naturalnym odcieniom beżu, stonowanym brązom, subtelnym szarościom, delikatnej bieli i przygaszonym tonacjom zieleni. Zgodnie z filozofią feng shui w sypialni idealnie sprawdzi się kolorystyka inspirowana paletą barw naturalnie występujących w przyrodzie.
Układ mebli – jak zaaranżować sypialnię feng shui?
Zasady feng shui dotyczą również umeblowania sypialni. Centralnym punktem aranżacji jest łóżko, ale we wnętrzu przydadzą się także szafki nocne, szafa ubraniowa czy komoda. W myśl feng shui sypialnia musi być uporządkowana, a pojemne meble pomogą w utrzymaniu ładu. Szafa lub komoda powinny się znaleźć na ścianie prostopadłej do łóżka i być ustawione tak, aby nie blokowały dostępu do posłania. Natomiast szafki nocne najlepiej rozmieścić po obu stronach mebla. Symetria to w końcu jedna ze złotych zasad feng shui.
Łóżko zgodne z zasadami feng shui - jakie wybrać i jak je ustawić?
Zgodnie z zasadami feng shui ważne jest również ustawienie łóżka, tak aby wezgłowie przylegało do ściany. Należy też zadbać o dostęp do mebla z trzech stron. W myśl feng shui w sypialni łóżko nie może stać naprzeciw drzwi, ale wejście do pomieszczenia powinno być dobrze widoczne dla odpoczywającego. Żeby energia chi mogła swobodnie przepływać, warto postawić na naturalne materiały i wybrać łóżko z drewnianą ramą. Najlepiej sprawdzą się modele z zaokrąglonymi rogami i na nóżkach. Taka konstrukcja mebla nie będzie generowała problemów z energią chi.
Pościel w duchu feng shui – wprowadź równowagę i spokój
Urządzając sypialnię feng shui, należy sięgać po powleczenia na kołdrę i poduszki, dzięki którym we wnętrzu zagoszczą równowaga, harmonia oraz spokój. Doskonałym wyborem będą zestawy pościeli w palecie barw ziemi. Sprawdzą się także poszwy i poszewki z motywami roślinnymi. We wnętrzach urządzonych w zgodzie z chińską filozofią aranżacji przestrzeni znakomicie będzie się prezentować komplet pościeli z motywem roślinnym, np. w kolorze stonowanej zieleni lub beżu.
Dekoracje okna – postaw na stonowane zasłony i firany
Do sypialni feng shui należy też wybrać odpowiednie dekoracje okienne. Najlepiej sprawdzą się firany i zasłony w stonowanej kolorystyce, inspirowanej barwami natury. Zaleca się stawiać na modele o ascetycznym wzornictwie. Tekstylia okienne powinny być przede wszystkim funkcjonalne, należy zaś unikać zbędnych zdobień. Sypialnia feng shui stanie się oazą spokoju, jeśli na oknie zawiśnie firana z gładkiego woalu w kolorze białym w duecie z zasłoną ozdobioną delikatnym dekorem kwiatowym.
Rośliny w sypialni feng shui – dopełnienie harmonii
Sypialnia feng shui stanowi doskonałe miejsce dla roślin doniczkowych. Warto wprowadzić je do wnętrza jako emanację żywiołu drzewa. Nie zaleca się jednak nadmiaru zieleni – wystarczy kilka niewielkich roślinek lub jeden okaz o większych gabarytach. Należy sięgać po gatunki dobrze oczyszczające powietrze, a unikać kaktusowatych oraz wydzielających intensywny zapach. Dekoracje roślinne wniosą do sypialni nutę spokoju i harmonii.