Najnowsze wpisy
Kolor grafitowy – z czym łączyć go we wnętrzach?
26-10-2023Od kilku sezonów w aranżacji przestrzeni mieszkalnej królują ściany, podłogi, meble i dodatki w tonacji szarości. Wśród jej różnych odcieni prym wiedzie kolor grafitowy. Polacy często wprowadzają go do swoich domów, chętnie łącząc z innymi barwami. Kombinacje kolorystyczne z kolorem grafitowym sprawdzają się w każdym wnętrzu, niezależnie od jego przeznaczenia oraz stylistyki, w jakiej urządzone zostało mieszkanie.
Grafit a antracyt czy popielaty – podobne, ale różne odcienie szarości
Grafitowy kolor cieszy się powodzeniem jako barwa pośrednia pomiędzy antracytem a popielatym, z którymi często bywa mylony. Różnica pomiędzy tymi trzema tonacjami kolorystycznymi sprowadza się przede wszystkim do stopnia ich nasycenia. Na palecie barw antracyt sytuuje się pomiędzy czernią a ciemną szarością, do złudzenia przypominając kolor odmiany węgla kopalnego o tej samej nazwie. Z kolei grafit to ciemny szary, a barwa popielata jest jasnym odcieniem szarości z lekką domieszką bieli.
Co sprawia, że grafitowy kolor jest modny w aranżacji wnętrz?
Kolor grafitowy we wnętrzach zawdzięcza popularność swojemu uniwersalnemu charakterowi. Sprawdza się w każdej aranżacji – zarówno klasycznej bądź vintage, jak i mieszkaniach urządzonych w klimacie skandynawskiego minimalizmu, nowoczesnym czy industrialno-loftowym. Ściany, meble i akcesoria w grafitowym odcieniu prezentują się niezwykle elegancko i dodają wyrazistości całej aranżacji. W zależności od stylistyki wystroju grafit może stanowić jego dominantę kolorystyczną bądź przewijać się jedynie w dodatkach. Efektownie będzie też wyglądał pojedynczy grafitowy akcent w dekoracji wnętrza.
Biele, szarości, pastele – z czym łączyć kolor grafitowy?
Kolor grafitowy doskonale wygląda w połączeniu z bielą i innymi tonacjami szarości. Tego rodzaju zestawienie barw sprawdzi się zwłaszcza w przestrzeniach zaaranżowanych w duchu minimalizmu, podkreślając prostotę i ascetyzm wystroju. Kolory pasujące do grafitu to również pastele – pudrowy róż, delikatny błękit czy przygaszony fiolet. Taka kompozycja barw nieco ociepli wnętrze oraz uczyni je mniej surowym i bardziej przyjaznym. Grafitowy kolor będzie się też doskonale prezentował w towarzystwie intensywnych odcieni wyrazistych barw, tworzących z nim efektowny kontrast, na przykład w połączeniu z musztardową żółcią.
Grafit we wnętrzach – porady i inspiracje
Aranżacje z grafitem w roli głównej sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni, jadalni, jak i kuchni czy łazience. Aby mieszkanie sprawiało wrażenie uporządkowanego, a jego wystrój był spójny, decydując się na wprowadzenie do wnętrza ciemnej szarości, warto zadbać, aby odcień ten pojawiał się w każdym z pomieszczeń.
Nowoczesny grafitowy salon
Projektując nowoczesny salon w grafitowym kolorze, można postawić na szare ściany i białe meble, które nieco rozświetlą wnętrze. Ale doskonałym pomysłem będzie również pomalowanie ścian na jasny kolor i zainwestowanie w ciemnoszarą sofę, komodę czy witrynę. Meble w kolorze grafitowym będą stanowiły mocny element aranżacji wnętrza.
Szarość można jednak wprowadzić również do salonu z meblami w kolorze naturalnego jasnego drewna. Wystarczy sięgnąć po grafitowe zasłony – przykładem grafitowa zasłona z matowej tkaniny. Ciekawą alternatywę dla nich będzie stanowić zestaw zasłon z firaną, jak chociażby komplet grafitowych zasłon z firaną na taśmie. Salon zaprezentuje się jeszcze efektowniej, jeśli grafitowe tekstylia okienne zostaną skompletowane z szarym obrusem lub bieżnikiem, np. grafitowym bieżnikiem welurowym z cyrkoniami.
Sypialnia z grafitowymi dodatkami
Ozdobą mieszkania może być także grafitowa sypialnia. Ciemnoszary kolor, przywodzący na myśl skojarzenia z porą nocną, znakomicie będzie wyglądał zarówno na ścianie, jak i w dodatkach. Ten odcień szarości zadziała kojąco, sprzyjając relaksowi i wypoczynkowi po ciężkim dniu pracy. Producenci tekstyliów oferują zarówno pościel w kolorze grafitowym (np. komplet jednokolorowej, grafitowej pościeli), jak i koce. Przydadzą się one nie tylko do otulenia podczas chłodów, ale i doskonale sprawdzą w roli pięknej narzuty na łóżko, jak chociażby grafitowy koc z mikrofibry w jodełkę.
Wystrój sypialni dopełnią grafitowe poduszki. Szczególnie pięknie będą się prezentowały, jeśli zostaną dekoracyjnie ułożone na łóżku i powleczone w strojne powłoczki – w tej roli doskonale spiszą się m.in. poszewki na poduszkę z weluru grafitowe ozdobione cyrkoniami.
Kolor grafitowy w kuchni
Wyśmienitym pomysłem jest również kuchnia grafitowa. Meble w tym odcieniu szarości w zestawieniu z drewnianym blatem będą jej prawdziwą ozdobą. Świetnie skomponują się też z metalowymi czy szklanymi elementami wystroju kuchni. Natomiast wszyscy, którzy marzą o jasnej zabudowie kuchennej, mogą postawić na grafitowe dodatki, na przykład okrągłe podkładki dekoracyjne pod talerz. Interesującą propozycją są także sprzęty kuchenne w ciemnych odcieniach szarości, jak chociażby stolnica silikonowa.
O czym warto pamiętać, wprowadzając grafit do wnętrz?
Wprowadzając ciemny grafit do mieszkań, koniecznie trzeba pamiętać, że nadmiar tego odcienia szarości może optycznie pomniejszać wnętrze i spowodować, że będzie sprawiało wrażenie ponurego. Szczególną ostrożność warto zachować w przypadku niewielkich salonów, sypialni czy kuchni, które niezwykle łatwo przytłoczyć. Aby uniknąć takiego efektu, lepiej postawić na jedną ścianę w kolorze grafitu lub kilka dodatków, ożywiając je jednocześnie elementami wystroju w ciepłej palecie barw.