Najnowsze wpisy
Jaki materiał będzie najlepszy na zasłony i firany?
22-12-2022Który materiał się nie gniecie? Który będzie idealny na delikatne karnisze? Jaki najłatwiej uprać? Sprawdź nasz poradnik!
Jaki materiał będzie najlepszy na zasłony i firany?
Zasłony i firany to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia każdego wnętrza. Aby dobrze pełniły swoją funkcję, niezwykle ważny jest wybór materiału, z jakiego zostały uszyte. Tkaniny zasłonowe i firanowe różnią się od siebie grubością, przepuszczalnością światła, splotem, odpornością na zagniecenia i kolorystyką. Jaki materiał na firanki i zasłony wybrać?
Jaki materiał na firanki okaże się najlepszy?
Subtelne i piękne firanki są znakomitą ozdobą wnętrza, ale pełnią również wiele praktycznych funkcji. Są w stanie rozjaśnić czy też przyciemnić przestrzeń, tworząc ciepłą, intymną atmosferę. Wybierając materiał, z jakiego zostały uszyte, należy wziąć pod uwagę pewne kwestie, takie jak:
• stopień przepuszczania światła,
• podatność na zagniecenia i łatwość prania,
• grubość materiału, jego strukturę oraz ciężar,
• gęstość/powtarzalność wzoru,
• sposób układania się materiału.
Materiał na firanki- popularne rozwiązania
Firanki żakardowe
Firana żakardowa sprawdzi się w wielu miejscach, takich jak salon, sypialnia, pracownia. Stanowi połączenie elegancji i wygody użytkowania. To propozycja ponadczasowa, która świetnie komponuje się z wnętrzami urządzonymi w stylu klasycznym. Żakard jest chętnie wybieranym materiałem na firany, ze względu na swoje liczne zalety. Charakteryzuje się gęstym splotem oraz siateczkowatą strukturą, ponadto jest dostępny w wielu wzorach. Firanki żakardowe można z łatwością prać, a ponadto nie wymagają prasowania. Tkanina ta dobrze przepuszcza światło oraz rozprasza je w pokoju. Modele o gęstym wzorze są też dobrą ochroną przed wzrokiem osób trzecich.
Firanki z woalu
Polecane są zwłaszcza do pomieszczeń otwartych i jasnych. Materiał ten ogranicza ilość wpadającego światła słonecznego. Firany woalowe są miękkie w dotyku, cienkie i jedwabiste. Produkuje się je z bawełny oraz poliestru. Mają mleczną strukturę, dzięki niej przedostające się do wnętrza światło tworzy delikatną poświatę. Ciekawą propozycją jest na przykład firana biała z woalu zdobiona cyrkoniami, która będzie efektowną ozdobą każdej kuchni. W salonie czy sypialni sprawdzi się natomiast szara firana woalowa z falbanami. Produkt ten można prać ręcznie z użyciem delikatnego środka. Oprawa okna z woalem jest niezwykle efektowna. Firanę woalową ozdabiają też często ażurowe dodatki. Co ważne, można ją upinać.
Firany lniane
Ostatnią propozycją są firany lniane. Pasują one zwłaszcza do wnętrz w stylu skandynawskim i boho lub po prostu tam, gdzie chcemy postawić na naturalne materiały. Prezentują się bardzo zwiewnie i romantycznie, a przy tym elegancko. Tworzą delikatne fale czy też układają się na płasko. Len jest świetną propozycją dla alergików, gdyż nie przyciąga kurzu ani zanieczyszczeń z zewnątrz. Jest też łatwy w czyszczeniu, a przy tym doskonale komponuje się z pozostałymi materiałami. Ze względu na to, że są dosyć lekkie, to nadają się do delikatnych karniszy.
Efektowną propozycją są też firany z gipiurą, czyli przepięknym wykończeniem, które będzie znakomitą ozdobą każdego pokoju.
Jaki materiał na zasłony wybrać?
Zadaniem zasłony jest ochrona prywatności domowników, jak i zabezpieczanie wnętrza przez silnymi promieniami słońca. Ciemne i dosyć masywne sprawią, że pokój stanie się bardziej przytulny i klimatyczny. Do przestronnych wnętrza dobrą opcją będzie zasłona welurowa w kolorze grafitowym. Zasłony welurowe są niebywale miękkie i przyjemne w dotyku, ponadto można je bez problemu upinać. W małych pokojach sprawdzą się zasłony wykonane z naturalnego lnu. To tkanina lekka, delikatna i subtelna, która nie przytłoczy pomieszczenia. Zasłony lniane to świetna propozycja do wnętrza skandynawskich i industrialnych, a warto je łączyć z firanami zrobionymi z tego samego materiału. Tkanina ta wymaga prasowania. Na rynku znajdują się też zasłony z żakardu, perkalu, aksamitu, tiulu, szyfonu czy welwetu.
Wybór tkanin jest dosyć szeroki, natomiast podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę specyfikę danego pomieszczenia, ilość docierającego do niego światła, jak i swoje własne preferencje.