Najnowsze wpisy
Jaka narzuta na łóżko 160x200 cm? Dobieramy rozmiary narzut!
15-09-2022Narzuta na łóżko pełni rolę ochronną, ale ma też ogromny wpływ na estetykę wystroju wnętrza i wygląd całej aranżacji sypialni. Co ważne, narzuty na łóżko można układać na różne sposoby, a każdy z nich wymaga zakupu odpowiedniej wielkości okrycia. W jaki sposób tkanina może układać się na materacu? Jaki rozmiar narzuty wybrać? Przeczytaj!
Narzuta na łóżko — jak założyć?
Odpowiedź na pytanie: "jak założyć narzutę na łóżko w sypialni?" wbrew pozorom nie jest taka oczywista. Mamy bowiem kilka możliwości, a każda z nich da nam nieco inny efekt wizualny. Narzuty na łóżko można ułożyć więc tak, aby: wetknąć materiał pod materac/pomiędzy ramę a materac — wtedy okrycie musi być jedynie nieznacznie większe niż sama powierzchnia łóżka, materiał swobodnie opadał z materaca — tutaj pojawia się kilka kolejnych możliwości, mianowicie narzuta na łóżko może zakrywać jedynie ramę mebla, sięgać tuż nad podłogę lub opadać i efektownie się na niej załamywać.
Pierwszy sposób zakładania narzuty na łóżko pozwala upewnić się, że okrycie pozostanie na swoim miejscu i będzie skutecznie chronić pościel przed zabrudzeniami. Poza tym pozwoli odsłonić ramę mebla, która często stanowi ozdobę pomieszczenia. Drugie rozwiązanie prezentuje się równie elegancko, ale zakrywa ramę, a czasem także nóżki mebla, nadając sypialni przytulny i intymny wygląd.
Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?
Wybór narzuty na łóżko do sypialni nie jest szczególnie trudnym zadaniem. W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rozmiar ma nasz materac. Najpopularniejsze są modele o wymiarach 140x200 oraz 160x200, dlatego wiele osób szuka porad pod tytułem "jaka narzuta na łóżko 160x200" lub "jaka narzuta na łóżko 140x200". Zacznijmy więc od tego, że okrycie łóżka zawsze musi mieć większy rozmiar niż materac, na którym chcemy je ułożyć. Jaki rozmiar narzuty na łóżko wybrać, kiedy chcemy wetknąć brzegi tkaniny pod materac? A jak dobrać rozmiar narzuty, która ma spływać na podłogę?
Zasady są proste:
- jeśli narzuty na łóżko wciskamy pomiędzy ramę łóżka a materac, potrzebujemy okrycia, którego długość i szerokość są większe od materaca o dwukrotność jego wysokości, opcjonalnie z uwzględnieniem około 10 cm zapasu na zakładki (przykładowo: na łóżko z materacem o wymiarach 140x200x10 cm wybieramy “na styk” narzutę o wymiarach 160x200, jeśli nie wtykamy materiału pod materac przy wezgłowiu i przy nogach (140+2x10=160) lub sięgamy po rozmiar, który pozostawi nam zapas, na przykład 200x220),
- jeśli narzuta na łóżko ma opadać i sięgać do podłogi, do szerokości i długości materaca dodajemy odległość zmierzoną od podłogi do powierzchni materaca, pomnożoną przez dwa (przykładowo: na łóżko o wymiarach 140x200, którego materac znajduje się 40 cm nad podłogą, wybieramy narzutę o wymiarach 220x200 (140+2x40=220), jeśli wezgłowie i nogi mebla są zabudowane).
Warto pamiętać, że niekiedy ze względu na wysokość materaca nie uda nam się znaleźć idealnie dopasowanej narzuty. Wtedy trzeba sięgnąć po jeden ze standardowych rozmiarów, zawyżając nieco wyniki swoich obliczeń.
Rozmiar a rodzaj narzuty - jaki model wybrać?
Mierząc materac i łóżko, decydując o sposobie ułożenia narzuty i wybierając odpowiedni rozmiar okrycia, warto zwrócić uwagę również na rodzaj tkaniny i jej kolor. Dużą popularnością cieszą się dzisiaj miękkie, puszyste i przyjemne w dotyku narzuty z mikrofibry, czyli grube, wytłaczane, dostępne w wielu odcieniach koce, które pięknie dopasowują się do materaca i łagodnie opadają z krawędzi ramy łóżka. Dla najlepszego efektu aranżacyjnego trzeba odpowiednio dobrać ich kolor do wystroju, pamiętając, że jasne barwy optycznie powiększają, a ciemne są eleganckie, ale mogą nieco przytłaczać wnętrze.