86-single-default.jpg

Jak zamontować karnisz, aby na pewno nie spadł?

https://nietylkofiranki.pl/86-single-default.jpg
Jak zamontować karnisz, aby na pewno nie spadł? 13 13 nietylkofiranki.pl https://nietylkofiranki.pl/img/logo-1726142747.jpg https://nietylkofiranki.pl/smartblog/Jak-zamontowac-karnisz-aby-na-pewno-nie-spadl Okna uwielbiają towarzystwo firanek. Te z kolei jednak wymagają obecności elementu, jakim jest karniszsufitowy. Mimo prostej budowy czasami może on jednak przysparzać pewnych wątpliwości – zwłaszcza wtrakcie jego zakładania. Dlatego też podpowiadamy, jak wygląda montaż karnisza. Przeczytaj i dowiedzsię, jak zamocować karnisz! 2022-04-25T00:00:00+02:00 2022-04-25T00:00:00+02:00
25-04-2022

Okna uwielbiają towarzystwo firanek. Te z kolei jednak wymagają obecności elementu, jakim jest karnisz sufitowy. Mimo prostej budowy czasami może on jednak przysparzać pewnych wątpliwości – zwłaszcza w trakcie jego zakładania. Dlatego też podpowiadamy, jak wygląda montaż karnisza. Przeczytaj i dowiedz się, jak zamocować karnisz!

Wybór miejsca montażu karnisza

Pierwszą z czynności, którą należy wykonać, jest wybranie miejsca, do którego przyczepi się karnisz.
Można to zrobić:
Do ściany – to najczęściej spotykane rozwiązanie. Karnisz można zamontować do ściany nad
oknem tylko, jeżeli glif ma minimum 15 cm wysokości. Tym samym karnisz montuje się zwykle na wysokości ok. 5–7 cm nad krawędzią wnęki okiennej.
Rozporowo – czyli pomiędzy ścianami. Sposób ten sprawdzi się w sytuacji, gdy okno jest ulokowane pomiędzy dwoma, blisko przy sobie położonymi ścianami bocznymi. Sprawia, że tkanina firany będzie zsuwać się maksymalnie na boki. Czym różni się montaż karnisza tą metodą od innych? Tym, że montaż wsporników przebiega na ścianach prostopadłych do ściany okiennej. Niestety ten sposób montażu wyklucza możliwość zawieszenia na karniszu końcówek dekoracyjnych.
Do sufitu – rozwiązanie idealne, w przypadku gdy okna są osadzone w odległości ok. 10 cm od sufitu. W sytuacji, gdy ma się do czynienia z bardzo małą wysokością glifu nad oknem, warto wykorzystać szyny sufitowe, które nie mają dystansujących wsporników.

Jak zamontować karnisz – który sposób wybrać?

To, w jakim miejscu zawiśnie karnisz, ma ogromny wpływ na wygląd całej aranżacji. W niskich i małych pomieszczeniach poleca się stosować karnisze przyczepione do sufitu. Dzięki nim pokój się nieco powiększy, a jego strop sprawiał wrażenie podwyższonego. W ten sposób warto powiesić firany do salonu lub do gabinetu. Wieszania karnisza do ściany odradza się jednak w pomieszczeniach bardzo wysokich z wąską ścianą okienną. Taki zabieg jedynie powiększy dysproporcje. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zawieszenie karnisza na ścianie. Ta metoda montażu sprawdzi się w zdecydowanej większości budownictwa mieszkaniowego, gdzie okna zostały osadzone na 20–25 cm poniżej sufitu. W nowoczesnym budownictwie, gdzie okna często zajmują prawie całą ścianę, firany balkonowe można powiesić na jednym karniszu zamiast dwóch oddzielnych dla każdego okna.

Zasłona z matowej tkaniny różowa na taśmie 145x250cm ELODIA Firana woalowa szara z falbanami na taśmie 145x250cm GABRIELLA Zasłona w pasy brązowo-beżowo-ecru na przelotkach 145x250cm HOPPE 

Karnisz – jak zamontować karnisz na ścianie?

Montaż karnisza nie jest trudny – z powodzeniem można go wykonać samodzielnie, bez pomocy fachowca. Wystarczą jedynie podstawowe narzędzia, w tym wiertarka. Przed przystąpieniem do wiercenia należy najpierw zabezpieczyć folią miejsce pracy oraz zaplanować rozmieszczenie wsporników. W przypadku krótkich karniszy (do 200 cm długości) wsporniki będą dwa. W dłuższych modelach występuje dodatkowy wspornik środkowy, który znajduje się pośrodku karnisza. Więcej wsporników oznacza więcej wiercenia w ścianie.
Jak powiesić karnisz? W tym celu należy:
1. Wyznaczyć miejsce oraz wysokość montażu wsporników karnisza.
2. Przyłożyć do oznaczonego ścianie punktu stopkę pierwszego wspornika i następnie przez otwory
na wkręty oznaczyć miejsca wiercenia otworów.
3. Wywiercić w ścianie otwory za pomocą wiertarki.
4. Wsadzić w wykonane otwory kołki rozporowe i delikatnie dobić je młotkiem.
5. Przykręcić stopkę wspornika do ściany.
6. Złożyć wspornik i umieścić na nim koniec karnisza
7. Przy pomocy poziomicy sprawdzić, czy profil karnisza znajduje się idealnie w pozycji poziomej.
8. Umieścić na profilu karnisza kółka lub ślizgacze – w przypadku szyny.
9. Umieścić profil lub szynę we wspornikach.
10. Dokręcić śrubki imbusowe przy wspornikach – to właśnie ten etap zadecyduje o tym, czy karnisz w przyszłości spadnie, czy nie. Śrubki imbusowe należy dokręcić w taki sposób, by zablokowały one rurkę karnisza.
11. Założyć końcówki karnisza i dokręcić je śrubkami imbusowymi.

Jak zamontować karnisz na skosach?

Wystarczy zamontować karnisz pochyło i pamiętać o tym, żeby zablokować ostatni haczyk. Dzięki temu np. firany w kwiaty się nie zsuną. Należy pamiętać również o tym, że kąt zawieszenia karnisza powinien być taki sam jak kąt skosu.

Jak zamontować karnisz bez wiercenia?

Karnisz można zamontować bez wiercenia przy użyciu uniwersalnego kleju montażowego. Jest to łatwy i szybki sposób, który bez problemu opanuje każdy. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że taki karnisz powinien być lekki oraz preferowane są lekkie firanki, niż ciężkie zasłony. Inny sposób to użycie wcześniej wspomnianego karnisza rozporowego.

Ponowne zamocowanie wyrwanego karnisza 

Wyrwany już raz karnisz można szybko naprawić – trzeba tylko pamiętać o tym, by wcześniej starannie wypełnić to miejsce. Otwór można m.in. zacementować lub wypełnić gipsem, w te miejsca, zanim masa zaschnie przymocować kołek. Innym sposobem, może być użycie dłuższej śruby i większego kołka, pogłębiając otwór możemy zamontować dłuższą śrubę np., 6-7 cm, a większy kołek wypełni naruszony otwór. Dzięki zastosowaniu tak długiej śruby możemy być spokojni na następne kilka lat o nasze zasłony.


Polecane produkty