Najnowsze wpisy
Jak zamontować hamak w ogrodzie, na tarasie lub balkonie?
27-03-2023Rozkoszny relaks z książką, drzemka lub popołudniowa sjesta przy lekkim kołysaniu. Rajskie wizje leżenia w hamaku pod palmą możesz zrealizować także w swoich czterech ścianach. Wybór hamaków jest dziś nieograniczony: różne kolory, długości, kształty… Jeśli nie dysponujesz dużą ilością miejsca, zamiast długiego leżaka możesz wybrać jeden z wielu modeli hamaków w formie siedzisk. Jednak przed zakupem i zawieszeniem hamaka Twoich marzeń, warto najpierw poznać ich różne rodzaje. Stelaż czy hamak podwieszany na ścianie lub suficie? Przekonaj się, że nawet mały balkon czy taras nadaje się do zamontowania wiszącego łóżka lub siedziska!
Materiał i długość hamaka – jaki do ogrodu, a jaki na balkon lub taras?
Jeśli chcesz zawiesić hamak w dużym ogrodzie, możesz spokojnie pokusić się o długi i wygodny model, nawet taki, do którego wdrapie się dwójka dzieci. Materiał powinien być oczywiście odpowiednio wytrzymały w zależności od planowanego obciążenia. A co najważniejsze – musi być to tkanina nieprzemakalna. Niezależnie od tego, czy hamak będzie pod dachem, czy na otwartej przestrzeni, ale jednak na zewnątrz domu czy mieszkania, musi być odporny na wilgoć, a także na promienie słoneczne, które z czasem mogą sprawić, że jego kolory będą wypłowiałe. Dlatego warto wybrać naturalne odcienie oraz zainwestować w jakość.
Jak i gdzie zamocować hamak w ogrodzie?
Hamak ogrodowy oznacza błogi relaks na łonie natury. Wokół drzewa, śpiew ptaków i lekki kołyszący Cię wietrzyk. Ale, ale! Źle oszacowana odległość między punktami zawieszenia hamaka lub nieodpowiednie umocowanie mogą popsuć sielankowy nastrój. Jak zatem najlepiej przymocować hamak w plenerze, aby uniknąć wpadki?
Wieszanie na drzewach
Aby zamocować hamak w ogrodzie, najlepiej wykorzystaj rosnące w nim drzewa. Pamiętaj, że muszą być one starsze, aby ich pnie wytrzymały napięcie oraz ciężar osoby odpoczywającej w hamaku. Przed zawieszeniem hamaka koniecznie zmierz odległość między drzewami, aby dobrać odpowiednią długość materiału i sznura. Zwykle hamak z drążkami mierzy od 3 do 4 metrów.
Mocowanie z użyciem słupów
Jeśli masz mały ogród lub drzewka są zbyt młode, aby zawiesić hamak, wtedy alternatywą jest postawienie słupów z drewna lub stali. Możesz zakupić je od razu w komplecie ze stalową kotwą do wbicia w ziemię, na którą wystarczy nasadzić słup. Mają one także możliwość regulacji wysokości, dlatego możesz zaczepić do nich bez problemu końcówkę hamaku za pomocą karabińczyka, a nawet grubego sznura.
Jak zamontować hamak na tarasie lub małym balkonie w bloku?
Chcesz zamontować hamak na tarasie lub balkonie w bloku? Nic nie stoi na przeszkodzie – wystarczy, że zadbasz o odpowiedni zestaw montażowy i sprawdzisz najpierw, z czego wykonane są ściany budynku.
Wykorzystaj ściany lub balustrady
Hamak balkonowy najlepiej zawiesić między dwoma ścianami, szczególnie na małej przestrzeni. Odległość między dwoma punktami nie powinna być mniejsza niż 3-4 metry. Jeśli ściana wykonana jest z pustaków, użyj stalowych wkrętów, a sam hamak powieś, zaczepiając karabińczyki o oczka wkrętów. Jeśli jednym z punktów mocowania jest balustrada, wybierz takie miejsce, gdzie będziesz pewny, że lina nie będzie się przesuwać, np. przy jednym ze słupków balustrady.
Możesz również przymocować hamak do sufitu, ale pamiętaj, by w takiej sytuacji odpowiednio wymierzyć odległość od drugiego punktu zaczepienia, aby hamak nie miał za dużego kąta nachylenia i był wygodny w użytkowaniu.
Jak zawiesić hamak na tarasie?
Jeśli dysponujesz dużym tarasem, szkoda byłoby nie wykorzystać go do stworzenia strefy relaksu i powieszenia hamaka. Podobnie jak na balkonie hamak na taras możesz przytwierdzić do stropu – jeśli jest on wykonany z luźniejszego materiału, przyda się kotwa chemiczna zamiast stalowych kołków. Wiele osób wybiera także alternatywę i kupuje hamaki z gotowym wolnostojącym stelażem, co jest bardzo wygodne – taki model można bowiem przenosić, zmieniając aranżację przestrzeni według aktualnych potrzeb.
Mocowanie do uchwytów w ścianach lub filarach
Hamak tarasowy najłatwiej rozwiesisz, używając do mocowania solidnych elementów konstrukcyjnych. Najlepiej zrobić to w oparciu na przykład o słupy podtrzymujące zadaszenie tarasu lub ścianki. W zależności od wariantu będziesz musiał wkręcić haki, zachowując odpowiednią odległość. By prawidłowo zamontować hamak, dopasuj także głębokość wiercenia otworów, aby dobrać do nich kołki rozporowe. Upewnij się, że odległość pomiędzy filarami czy ścianami nie jest mniejsza niż 2 długości samego hamaku. Montaż trwa niedługo, a relaks wynagrodzi Ci z pewnością wysiłek przy pracy.
Hamak na stelażu – opcja bez wiercenia
Jeśli nie masz możliwości montażu na tarasie, a mocowanie na balkonie jest problematyczne, wówczas opcją wartą rozważenia jest hamak na stelażu. Nie musisz się zastanawiać, gdzie go zamontować, a stelaż pozwala na to, żeby Twój wymarzony azyl był także… przenośny. Jeśli jednak planujesz hamak w ogrodzie, warto, żeby miał on solidną konstrukcję – najlepiej, by stojak był metalowy. Wybierając samo miejsce pod hamak, pamiętaj też, żeby było ono równe i twarde. Stopa nie powinna się bujać, bo może to grozić przewróceniem konstrukcji.
Nowoczesne hamaki ogrodowe czy tarasowe są także wykonywane na pięknych, drewnianych ramach – dlatego stelaż może stać się także elegancką ozdobą Twojego ogródka. A ich zdecydowaną przewagą nad hamakiem mocowanym do ściany jest możliwość spakowania go także na wyjazd czy wczasy!