108-single-default.jpg

Jak wybrać koc zimowy i na chłodniejszy czas?

https://nietylkofiranki.pl/108-single-default.jpg
Jak wybrać koc zimowy i na chłodniejszy czas? 13 13 nietylkofiranki.pl /img/sp-emarket-logo-1616591640.jpg https://nietylkofiranki.pl/smartblog/Jak-wybrac-koc-zimowy-i-na-chlodniejszy-czas Ciepłe i przytulne koce umilą chłodne jesienne i zimowe wieczory. Sprawdź jak wybrać koc aby nie żałować wyboru i nie zmarznąć. 2022-11-30T00:00:00+01:00 2022-11-30T00:00:00+01:00
30-11-2022

Ciepłe i przytulne koce umilą chłodne jesienne i zimowe wieczory. Sprawdź jak wybrać koc aby nie żałować wyboru i nie zmarznąć.

Jak wybierać koc zimowy na chłodniejszy czas?

Wraz z nadejściem jesieni wieczory stają się coraz chłodniejsze. Wiele osób lubi umilić sobie wtedy czas spędzając go z dobrą książką i kubkiem gorącej herbaty. Nawet jeśli ogrzewanie w domu działa prawidłowo, miło jest wtedy otulić się ciepłym i miękkim kocem. Warto więc wybrać takie ciepłe koce na zimę, które będą zrobione z materiałów łatwych w konserwacji, będą przyjazne dla wszystkich domowników – szczególnie niemowląt i małych dzieci, a poza sezonem posłużą jako efektowna dekoracja wnętrza.

Rodzaj materiału

Na rynku dostępne są koce i pledy wykonane z różnych materiałów. To właśnie one mają w dużej mierze wpływ na to, w jakim stopniu będzie grzał koc.
Wiele osób decyduje się zakupić koc zimowy z wełny. Jeśli jest ona dobrej jakości, zapewni ciepło podczas chłodu i ochłodę w czasie upału. Wełna przepuszcza powietrze, pochłania wilgoć, nie gniecie się i jest odporna na przetarcia.
Rzadko spotykany i szlachetny materiał na ciepły koc na zimowe wieczory stanowi kaszmir. Grzeje on kilkakrotnie lepiej niż wełna owcza, cechuje się delikatnością i lekkością.
Bawełniane produkty są z kolei delikatne, ciepłe i miłe w dotyku. To materiał naturalny, który nie „poci się”, więc często używany jest w kocykach dla dzieci.
Jednym z najbardziej popularnych materiałów do produkcji koców jest syntetyczny polar. Łatwo go utrzymać w czystości, nie gniecie się i sprawia miłe wrażenie w dotyku. Ponadto wyróżnia się niższą ceną niż pozostałe propozycje.
Pozostałe materiały syntetyczne, z których produkuje się ciepłe koce na zimę, to akryl, nylon i poliester.
Koce z materiałów syntetycznych są najmniej kłopotliwe podczas prania, nie tracą swoich właściwości i szybko schną.

Miękki koc wytłaczany morski 200x220cm SEVILLA Koc gładki z mikrofibry różowy 150x200cm PLUSZ Miękki koc z mikrofibry szary 200x220cm RICKY
Warto zwrócić uwagę na modele z mikrofibry, np. gładki koc PLUSZ. Jest on bardzo lekki, przyjemny w dotyku i daje ciepło. Dostępny w różnych wyrazistych kolorach, które można z łatwością dobrać do wystroju wnętrza. Gruby koc wytłaczany LUGO będzie w zimie zapewniał przyjemne ciepło, natomiast podczas pozostałych pór roku posłuży jako atrakcyjna dekoracja. Jego atutem jest fakt, iż nadaje się nie tylko do użytkowania w pomieszczeniach, ale również np. w ogrodzie.

Gramatura i wielkość

Ciepły koc na zimę, który ma pełnić funkcję okrycia, powinien posiadać wymiary co najmniej 150×200 cm dla dorosłych i 75×100 cm dla dzieci. Produkty służące jako narzuta do łóżka powinny być nieco większe od rozmiaru materaca np. dla materaca 140×200 cm odpowiednia będzie narzuta 160x200 cm, a dla łóżka 200x200 cm taka o wymiarach 220x200 cm lub 240x200 cm.
Gramatura określa ilość gramów tkaniny na 1 m.kw. powierzchni koca. Im gramatura koca jest wyższa, tym będzie on cieplejszy, grubszy i bardziej mięsisty, lecz przy tym także cięższy.

Jak wybrać koc dla niemowlęcia na zimę?

Kocyk niemowlęcy zimowy powinien być grubszy niż ten, którego będziemy używać wiosną czy latem. Oprócz odpowiedniego rozmiaru np. 75x100 lub 100x100 cm ważna będzie też tkanina, która dobrze trzyma ciepło, ale jednocześnie nie zatrzymuje wilgoci, dzięki czemu dziecko nie zapoci się. Najczęściej wybór pada na bawełnę, gdyż spełnia wszystkie wymienione wcześniej warunki i jednocześnie jest tania. Jednak grubszy koc z bawełny może być ciężki dlatego niektórzy wolą wybrać droższe kocyki z wełną owczą lub merino, które, choć cieńsze równie dobrze będą trzymały ciepło i przepuszczały powietrze. Wadami wełnianych koców są wysokie ceny, trudniejsze wywabianie plam oraz konieczność prania ręcznego.


Polecane produkty