Najnowsze wpisy
Jak uszyć firanę? Poradnik szycia firanek dla każdego
23-04-2021Chciałabyś, żeby w Twoim domu wisiały unikalne firany, ale nie jesteś w stanie znaleźć odpowiedniego produktu w żadnym sklepie? W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest samodzielnie ich uszycie! Ten krótki poradnik szycia zawiera kluczowe wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak uszyć firanę. Nie jest to wbrew pozorom tak skomplikowana czynność, żeby po porządnym przygotowaniu stanowiska pracy oraz zakupie odpowiedniego materiału nie była w zasięgu każdej, nawet początkującej, krawcowej. Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że szycie firan jest zajęciem wymagającym dużej cierpliwości i dokładności!
Od czego zacząć szycie firany?
Kluczową czynnością, od której należy zacząć jest przygotowanie stanowiska pracy. Jeśli jest to możliwe, najlepiej jest wygospodarować przestrzeń w domu, która będzie w sposób stały przeznaczona na kącik do szycia. W ten sposób unikniemy konieczności każdorazowego składania i rozkładania akcesoriów do szycia odpowiednio po zakończeniu i przed rozpoczęciem pracy.
W kąciku do szycia powinien znaleźć się stabilny stół, dzięki któremu precyzyjne szycie firany będzie łatwiejsze. Ponadto, warto zaopatrzyć się w komfortowe krzesło oraz lampę na wysięgniku. Jeśli chodzi o przybory do szycia, to oprócz maszyny do szycia należy mieć ostre nożyczki, zestaw igieł wraz z poduszeczką na igły, a także centymetr krawiecki, kredę krawiecką oraz szpilki krawieckie.
Na co należy zwracać uwagę podczas szycia firany?
Mając właściwie przygotowane miejsce do pracy, możemy zaczynać szycie. Bez względu na to, czy chcemy uszyć firankę do salonu, czy do innego pomieszczenia, zwykle materiał przeznaczony na firankę będzie delikatny, co wymaga dobrania odpowiedniego ściegu oraz nici.
Dobierając odpowiedni ścieg, najłatwiej jest przeznaczyć mały kawałek materiału do szycia próbnego. Ciężko jest bowiem sprecyzować abstrakcyjnie, jaki ścieg będzie dobrze komponował się z danym materiałem, dlatego najlepiej jest dobrać ścieg wykonując szycia próbne. Z jednej strony należy uważać, żeby ścieg nie był zbyt długi, ponieważ to spowoduje nadmierne marszczenie się firanki, a z drugiej strony nie powinien on być zbyt krótki, bowiem w takiej sytuacji będzie on przesadnie sztywny i napięty.
Jeśli chodzi o dobór nici, powinny być one odpowiednio cienkie i wykonane z poliestru. Podobnie jak w przypadku wyboru ściegu, należy sprawdzić podczas szycia próbnego, czy nić jest wystarczająco cienka.
Jeśli chodzi natomiast o dobór igły, należy zwrócić uwagę na to, żeby jej końcówka nie była zbyt gruba – w innym przypadku podczas szycia materiał może się niszczyć. Wybór igły i nici jest szczególnie istotny, jeśli chcemy by obszycie boków firany wyglądało efektownie.
Szycie firany na taśmie marszczącej
Drugim sposobem na zamocowanie firany do sufitu jest użycie specjalnych klamerek. W takiej sytuacji nie należy wszywać przelotek, ale zamiast tego należy uszyć firanki za pomocą taśmy marszczącej.
Wybór odpowiedniej taśmy nie jest prosty – taśmy posiadają bowiem różne stopnie marszczenia. Przykładowo, symbol 1:2 oznacza, że na metrze karnisza marszczone są 2 metry bieżące firany. Taśma marszcząca jest wszywana różnymi metodami w zależności od tego, jaką ma grubość.
Zasadniczo podczas szycia należy zwracać uwagę na to, żeby nie tworzyły się zmarszczki. Firana na taśmie marszczącej powinna być zakończona za pomocą szwa, który będzie zapobiegał odpruciu taśmy.
Szycie firany na przelotkach
Jeśli chcemy możliwie szybko i sprawnie zamontować uszyte firanki przy użyciu karnisza, dobrym rozwiązaniem okażą się przelotki. Szycie firany na przelotkach które zamykają się na zatrzask jest stosunkowo proste.
Po pierwsze, należy dobrać przelotki w taki sposób, by pasowały do używanego materiału, a zarazem ich wielkość pozwoliła na bezproblemowe przesuwanie po karniszu. Bardzo ważny jest aspekt estetyczny przelotek.
Po drugie, firana na przelotkach powinna być wzmocniona za pomocą taśmy – pozwala to uniknąć drobnych zniszczeń firany powstających w procesie szycia lub przy późniejszym kontakcie z karniszem.
Tak uszyte firany na przelotkach będą znakomicie pasowały do każdego wnętrza. Warto zaopatrzyć się w karnisz drążkowy lub karnisz rurkowy w kolorze podobnym do koloru tkaniny na firanę oraz wszytych przelotek.
Ciesz się z pięknej dekoracji okien!
Jeśli wykorzystasz wskazówki podane w niniejszym poradniku, będziesz w stanie z łatwością uszyć firankę do kuchni oraz do innych pomieszczeń. Pytanie, jak uszyć firankę zadaje sobie większość początkujących krawcowych i, jak się okazuje, nie jest to zadanie specjalnie skomplikowane!