Najnowsze wpisy
Salon w stylu loft 6 porad, jak urządzić przytulne loftowe wnętrza
13-12-2023Loftowy wystrój wnętrz jest jednym z trendów wybieranych w wielu projektach. Znakomicie sprawdza się zwłaszcza w przestrzeni dziennej, która może być prosta, funkcjonalna i estetyczna zarazem. Co cechuje loftową aranżację salonu? Na co zwrócić uwagę przy jej tworzeniu? Sprawdź, jak urządzić salon w stylu loft, aby był przytulny i dowiedz się, czym będzie się różnił od industrialnego salonu.
Salon w stylu loft – jak sprawić, żeby był przytulny?
Styl loftowy to jeden z kierunków w aranżacji wnętrz, który wywodzi się z przestrzeni przemysłowych, takich jak stare fabryki, magazyny czy warsztaty. Pierwotnie, w latach 50. i 60. XX wieku w Nowym Jorku, opuszczone budynki przemysłowe zaczęły być adaptowane na mieszkania przez artystów, twórców i przedstawicieli awangardy. Otwarta przestrzeń, duże przeszklenia, surowe materiały czy minimalizm to cechy szczególne takich wnętrz. Koncepcja loftowego salonu, choć wyjątkowo modna i atrakcyjna, często kojarzy się z chłodnymi, surowymi pomieszczeniami. Ale dzięki odpowiedniej aranżacji, nawet takie wnętrza mogą stać się prawdziwą oazą domowego ciepła.
Oto kilka wskazówek, jak nadać pokojowi dziennemu w stylu loftowym przytulny klimat.
1. Neony, girlandy i punktowe oświetlenie
Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w każdym wnętrzu, a w salonie w stylu loftowym nabiera ono szczególnego znaczenia. Gdy kończy się dzienne światło dostępne dzięki dużym przeszkleniom, to sztuczne oświetlenie zaczyna być kluczowe. Warto postawić na połączenia zarówno rozproszonych źródeł, na przykład zapewnianych przez minimalistyczne stojące lampy, jak i punktowych, określających ważne miejsca w przestrzeni. Ukierunkowane na konkretny obszar czy przedmiot, dodają wnętrzu głębi i podkreślają jego indywidualny charakter. Pasujące do loftów neony uzupełniają je o nowoczesny, miejski styl, dodając nierzadko także koloru. Z kolei kurtyny czy girlandy świetlne wprowadzają niepowtarzalny nastrój sprzyjający relaksowi.
2. Kolorystyka salonu w stylu loft - czas na ciepłe akcenty
Chociaż loftowe wnętrza kojarzą się z surowymi, nieprzetworzonymi powierzchniami takimi jak drewno, beton, cegła czy stal, warto dodać w aranżacji ciepłe akcenty kolorystyczne. Barwy takie jak rdzawa czerwień, głęboka ochra, żółć czy ciepły beż doskonale komponują się z surowymi materiałami. Typowe kolory loftowe to przede wszystkim czerń, odcienie szarości oraz ceglany i barwy drewna. Świetnie połączą się również z kolorami natury – zielenią, zgaszonym błękitem czy bielą właśnie w formie niewielkich akcentów, urozmaicających wystrój.
3. Dodatki do loftowych wnętrz – wygodne poduszki, narzuty i koce
Aby salon w stylu loft był przytulny, zainwestuj w miękkie tekstylne dodatki. W industrialnym wnętrzu nie są one normą, jednak lofty czerpią często także z innych styli. Dlatego z założenia surowe wnętrze ocieplą grube, pluszowe poduszki w kolorowych albo grafitowych poszewkach, a także miękkie narzuty i ciepłe koce. Powinny być to raczej minimalistyczne dodatki, jednobarwne czy z delikatnie tłoczonym geometrycznym wzorem. Uzupełnią one typowe dekoracje loftowe, które cechuje zwykle prostota i surowość.
4. Loftowe meble w salonie – strefa relaksu z charakterem
Meble loftowe łączą w sobie często proste geometryczne formy, nieprzetworzone materiały i niezwykły design. W przestronnym salonie mogą stać się wyjątkową ozdobą. Wybierając kanapę czy fotel, postaw na cieszące się popularnością modele mające widoczne drewniane albo metalowe elementy dekoracyjne, ale nie zapomnij o wygodzie! Dlatego meble loftowe uzupełnij o poduszki z dopasowanymi poszewkami, na przykład z miękkiego welwetu w ciepłym odcieniu. Jeżeli Twój salon loft obejmuje również strefę jadalnianą, jej także możesz nadać przytulny loftowy charakter. Osiągniesz to, sięgając po stół czy krzesła z drewnianymi elementami w ciepłych odcieniach, które pięknie dopełnią surową bazę.
5. Komfort w stylu loft – zasłony robią różnicę!
Przestronne, otwarte przestrzenie loftowe świetnie prezentują się z dużymi oknami, w których rzadko kiedy pojawiają się firany w stylu loft. Często zastępują je stylowe shuttersy, żaluzje albo rolety. Jednak aby dodać wnętrzu nieco więcej prywatności i przytulności, warto zainwestować w grube, ciężkie zasłony. Podkreślą one charakter przestrzeni, ale też stłumią pogłos pojawiający się zwłaszcza w miejscach, gdzie są wysokie sufity. Proste gładkie szare zasłony loft, albo też cieplejsze, cięższe welurowe w kolorze miedzianym dopełnią wyjątkową aranżację okien.
6. Pnącza, sukulenty i żywe ściany – w loftowym salonie nie zapomnij o roślinach!
Rośliny dodają życia każdemu wnętrzu. W przypadku loftów warto postawić na starannie dobrane okazy. To na przykład pnącza, które będą się pięknie prezentować na surowych, ceglanych ścianach. Z kolei sukulenty, dzięki swojemu unikalnemu wyglądowi, staną się piękną dekoracją, zwłaszcza uzupełnione o dodatki w stylu loft takie jak kwietniki czy doniczki. Hitem są także tak zwane żywe ściany, pionowe zielone kompozycje, które przynoszą swoisty naturalny akcent do typowo miejskiego wnętrza.
Styl loftowy a industrialny – czym się różnią?
Choć styl industrialny oraz loftowy mają wiele wspólnych cech, takich jak surowe materiały, widoczne instalacje czy otwarte przestrzenie, to jednak różnią się pewnymi elementami. Lofty to często dawne fabryki czy magazyny przekształcone w mieszkalne apartamenty, których aranżacja wykorzystuje dostępne nieoczywiste struktury uzupełnione już o całkiem typowe dla mieszkań elementy. Natomiast salon w stylu industrialnym skupia się bardziej na surowych, nieprzetworzonych materiałach, takich jak stal, beton czy cegła, podkreślając je. Jest prostszy, bardziej minimalistyczny w swojej formie.