55-single-default.jpg

Jak urządzić domek letniskowy? 5 porad aranżacyjnych

07-06-2021

Domek letniskowy to miejsce, które przede wszystkim powinno kojarzyć się z wypoczynkiem i relaksem. Może być zlokalizowany na działce, w górach czy nad jeziorem. Jest marzeniem wielu osób, zwłaszcza tych, które na co dzień mieszkają w dużym mieście. I kiedy wreszcie marzenie o domku letnim się spełnia, pojawia się pytanie - jak urządzić domek letniskowy? Poniżej prezentujemy kilka istotnych wskazówek, które pomogą Ci w aranżacji.

Domek letniskowy marzeń - jak go urzeczywistnić?

Aby urzeczywistnić marzenie o miejscu, w którym można przyjemnie spędzać wolny czas, potrzebne jest trochę czasu, pracy i oczywiście środków finansowych. W zależności od tego, gdzie zlokalizowany będzie obiekt, koszty inwestycji będą większe lub mniejsze. Podobnie, jeśli chodzi o nakłady pracy i konieczne formalności. W przypadku zakupu gotowego domku będzie ich mniej niż przy budowie od podstaw. Jednak, aby chatka stała się prawdziwym domkiem marzeń, najważniejsze jest jego wnętrze i klimat, jaki zostanie w nim zaaranżowany. 

1. Plan pomieszczeń, budżet i styl domku

Domek letniskowy z założenia eksploatowany jest maksymalnie kilka tygodni w roku. Dodatkowo jako obiekt niezamieszkiwany przez pozostałą część roku, jest narażony na atak włamywaczy. Warto wziąć te dwa aspekty pod uwagę planując budżet na aranżację domku. Nie trzeba inwestować ogromnych pieniędzy, aby obiekt spełniał swoją funkcję i dodatkowo był praktycznie i ładnie urządzony.

Dużo ważniejszą kwestią jest natomiast rozkład pomieszczeń i styl, w jakim zostanie urządzony domek letniskowy. Ponieważ zazwyczaj takie miejsca nie należą do dużych obiektów, bardzo ważne jest, aby dobrze rozplanować przestrzeń. Na początek trzeba zastanowić się, ile osób maksymalnie będzie jednocześnie korzystało z domku i jakie są podstawowe potrzeby użytkowników (czy będą mieszkały dzieci, czy potrzebne jest miejsce na przechowywanie sprzętu sportowego). Kiedy spisane zostaną wszystkie potrzeby i założenia, dużo łatwiej jest rozplanować układ pomieszczeń, korzystając z planu technicznego budynku, który zazwyczaj jest dostępny dla właścicieli domków letniskowych.

Po ułożeniu planu pomieszczeń pozostaje decyzja co do stylu, w jakim utrzymany będzie domek letniskowy. Style w aranżacji wnętrz to obecnie temat rzeka. Jest ich bardzo wiele, a coraz częściej wykorzystuje się ich połączenia. Kwestią gustu jest więc decyzja czy domek letniskowy będzie utrzymany w klasycznym stylu rustykalnym, minimalistycznym skandynawskim czy też na przykład w stylu greckim.

2. Ciągi komunikacyjne i strefy funkcjonalne

Ciągi komunikacyjne w domku letniskowym to kwestia niezwykle istotna. Ze względu na niewielką powierzchnię ważne jest, aby mieszkańcy mogli bez problemu poruszać się i przemieszczać w dowolnych kierunkach. Ustalenie ciągów komunikacyjnych i naniesienie ich na plan pozwoli uniknąć ich zastawienia. 

Domki letniskowe ciężko jest też podzielić na strefy funkcjonalne. Nie zawsze istnieje możliwość postawienia ścian działowych czy jakichkolwiek przedmiotów, które mogłyby oddzielać poszczególne strefy. W końcu ważny jest każdy metr kwadratowy. Niemniej należy przede wszystkim dokonać podziału na strefę ogólnodostępną oraz prywatną. Takie miejsca jak łazienka czy pokój do spania powinny być oddzielone od reszty. Nie jest natomiast większym problemem wspólne korzystanie z kuchni, salonu czy tarasu.

3. Meble i wyposażenie domku letniskowego

Domek letniskowy nie powinien być za bardzo zagracony, ponieważ niepotrzebnie zmniejszy to wolną przestrzeń. Wewnątrz muszą znaleźć się podstawowe meble i sprzęty, które są konieczne do codziennego funkcjonowania. Dobrze, jeśli mogą być one wielofunkcyjne - na przykład kanapa z funkcją spania. Domek letniskowy powinien być wyposażony w najważniejsze sprzęty, takie jak lodówka, kuchenka czy pralka. Planując wyposażenie, warto pomyśleć o dodatkowych potrzebach i pasjach domowników.

4. Oświetlenie w domku letniskowym

Odpowiednia ilość światła jest ważna w każdym domu, również w domku letniskowym. Planując oświetlenie w domkach letniskowych, należy wziąć pod uwagę nie tylko oświetlenie wewnętrzne, ale również zewnętrzne. Oświetlenie wewnętrzne to przede wszystkim oświetlenie ogólne, a więc lampy wiszące lub żyrandole, które muszą się znaleźć w każdym pomieszczeniu. Następnie przemyśleć należy potrzeby związane z oświetleniem dodatkowym, które służy dodatkowo przy codziennych czynnościach. Takim oświetleniem jest lampka na biurko, lampka nocna czy też oświetlenie nad lustrem w łazience.

5. Dodatki i tekstylia

Wszystkie wymienione wcześniej punkty to rzeczy istotne z punktu widzenia praktycznego i funkcjonalnego wykorzystania przestrzeni. Jednak to dodatki nadają każdemu wnętrzu ostatecznego stylu, klimatu i charakteru. Dodatki warto dopasować do stylu i kolorów, w jakich utrzymane jest wnętrze domku. Dla nadania klimatu doskonale sprawdzą się różnego rodzaju poduszki dekoracyjne, dwustronne narzuty dekoracyjne na łóżko i oczywiście gustowne zasłony. 

Narzuta pikowana dwustronna miętowo-szara 200x220cm LOTTE  Komplet zielonych zasłon z panelem ażurowym na taśmie 300x160cm MONICAMaskotka 2w1 poduszka z kocykiem HUSKY

Na pytanie, jak urządzić domek, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ilu właścicieli tyle pięknych i indywidualnych projektów. Niemniej jednak planując swój wymarzony letniskowy azyl, warto wziąć pod uwagę kilka praktycznych rad, aby optymalnie zaplanować i wykorzystać jego przestrzeń.