47-single-default.jpg

Zachwycający stół wielkanocny. Jak udekorować stół na Wielkanoc 2021?

24-03-2021

Coroczne Święta Wielkanocne to nie tylko czas związany z obrzędami religijnymi, ale jest to także okres, który spędzamy w dużym gronie rodzinnym. Przygotowania do śniadania wielkanocnego są bardzo intensywne – w sytuacji, gdy zapraszasz swoich krewnych do siebie to na Ciebie i Twoich najbliższych spadają wszystkie obowiązki związane ze sprzątaniem, gotowaniem oraz wystrojem. To ostatnie jest szczególnie istotne, ponieważ odpowiednia dekoracja stołu na Wielkanoc sprawi, że goście będą czuli się dobrze, a to z kolei wpłynie to na pozytywną świąteczną atmosferę.

Dekoracja wielkanocnego stołu w Twoim stylu

Jesteś przywiązana do tradycji i nie chcesz wprowadzać żadnych zmian? A może jednak jesteś znudzona coroczną rutyną świąteczną i chciałbyś urozmaicić swoje Święta oraz wprowadzić małe zmiany? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, jak można udekorować stół świąteczny, aby dostosować go do swoich oczekiwań.

Stół na Wielkanoc w stylu naturalnym – inspiracja sezonu 2021

Ze względu na aktualnie panującą modę związaną ze stylem życia w zgodzie z naturą, interesującym motywem na Wielkanoc 2021 może być nakrycie stołu wielkanocnego w stylu naturalnym. Zgodnie z tym trendem wszystkie nasze ozdoby powinny być wyprodukowane z organicznych materiałów, takich jak wiklina, surowe drewno oraz len, z którego mogą być wykonane obrus oraz serwety.

Istotną kwestią jest odpowiedni dobór kolorów do naszych ozdób oraz obrusu. Jak wskazuje sama nazwa stylu, kolory, które będą ubogacały nasz stół, powinny być związane z naturą. Do takich należą przede wszystkim brązowy, beżowy, zielony czy błękitny. W wystroju powinniśmy się wystrzegać kolorów jaskrawych i bardzo intensywnych.

Tradycyjny stół wielkanocny z białym obrusem

Mimo różnych trendów płynących do nas z całego świata zdecydowana większość polskich rodzin postawi na tradycję i klasykę, jaką jest niewątpliwie biała dekoracja stołu

Jeśli chcemy spędzić święta uroczyście, postawmy na biały obrus (np. udekorowany koronkową gipiurą) oraz białą zastawę i serwetki. W kwestii dodatków, które urozmaicą nasze spotkanie wielkanocne, warto udekorować stół wielkanocny kwiatami charakterystycznymi dla budzącej się do życia wiosny – świetnie sprawdzą się bukszpan, krokus, tulipan. Nie wolno też zapomnieć o innych klasycznych ozdobach, takich jak pisanki, żółte kurczaczki czy rzeżucha. 

Obrus klasyczny gładki biały 150x220cm ENRICO  Bieżnik szmaragdowy z matowej gładkiej tkaniny 40x140cm FABIO Obrus gładki biały ze srebrną lamówką 150x220cm LUIGI

Z racji ryzyka pojawienia się plam, które są szczególnie widoczne w przypadku białego nakrycia, warto zmyślnie przygotować stół na Wielkanoc i zapobiec ewentualnemu wypadkowi. Rozwiązaniem jest specjalny obrus plamoodporny, który będzie w stanie zachować swoją białą barwę przez całe święta i oszczędzi stresu gospodarzom.

Skandynawska dekoracja stołu wielkanocnego

Jeśli chcemy szukać inspiracji w światowych trendach dekoracyjnych, warto nawiązać do stylu skandynawskiego. 

Podobnie jak w przypadku stołu udekorowanego w stylu naturalnym, dekoracja stołu w duchu skandynawskim kładzie nacisk na nawiązanie do natury. To, co ją odróżnia od stylu naturalnego, są przede wszystkim prostota i minimalizm, które są znakami rozpoznawczymi tamtego kręgu kulturowego. Kraje takie jak Szwecja, Dania czy Norwegia są krajami protestanckimi, gdzie Wielkanoc ma zdecydowanie bardziej świecki charakter niż w Polsce. 

Styl skandynawski to połączenie barw charakteryzujących prostotę (biel, czerń, szarość) z kolorami symbolizującymi nadejście wiosny. Na stole wielkanocnym powinny znaleźć się dekoracje, które zwiastują nadejście nowej pory roku. Warto również wzbogacić swój stół o kwiaty, takie jak krokusy lub hiacynty.

Wyrazisty akcent: fioletowe lub różowe dekoracje

Jeszcze więcej oryginalności? Wybierz intensywne kolory, takie jak mocny fiolet lub róż. Dla wielu osób nastawionych konserwatywnie do kwestii ozdobienia stołu takie podejście może wyda się bardzo nonszalanckie. Zapewniamy jednak, że odpowiednio dopasowane bieżniki w kolorach fioletowym czy różowym będą świetnie współgrały z całą zastawą i pozostałymi ozdobami, tworząc zupełnie unikalną dekorację wielkanocną.

Ozdoby stołu wielkanocnego – postaw na DIY!

Nic nie daje takiej satysfakcji jak własnoręcznie wykonane wielkanocne dekoracje. Nie dość, że ich przygotowanie pozwala zaoszczędzić pieniądze, to na dodatek, jeśli poświęcimy im trochę czasu i serca, takie ozdoby wielkanocne na stół będą w stanie nadać całym świętom szczególnego charakteru.

Jajka jako jadalne dekoracje

Chyba nikt w Polsce nie jest w stanie wyobrazić sobie Wielkanocy bez własnoręcznego malowania jajek, które potem ozdobią nasz stół świąteczny oraz koszyczek wielkanocny. Jest to czynność, która niewątpliwie sprawia szczególną radość dzieciom. Do najbardziej popularnych metod dekorowania jajek należą.

Barwienie jajek – do zrobienia kraszanek coraz częściej wykorzystuje się sztuczne barwniki, które można kupić w sklepie, jednak efekt zabarwionego jajka można także    osiągnąć poprzez wykorzystanie naturalnych składników, takich jak łupinki cebuli.
Malowanie farbami przy użyciu farb akwarelowych.
Malowanie przy użyciu mazaków – za ich pomocą można narysować wiele ładnych i inspirujących wzorów, a wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni.
Malowanie roztopionym woskiem. Po ukończeniu czynności zanurzamy jajko w barwniku. Następnie, zabarwione jajka wyjmujemy, po czym zdrapujemy wosk. Na miejscu wosku pozostaje biały ślad, który tworzy nam fajne wzorki w połączeniu z całym zabarwieniem jajka.
Wydrapywanie – stosowane na przygotowanych wcześniej kraszankach.

Zajączki z serwetek

Kolejny bardzo prosty i tani sposób na udekorowanie własnego stołu świątecznego. Do wykonania zajączków potrzebujemy tylko serwetek ze sklepu (papierowych lub flizelinowych). W Internecie, m.in. na YouTube, można znaleźć wiele instrukcji, w jaki sposób składać zajączki wielkanocne. Kolor serwetek może być dowolny, ważne jest jednak, żeby zajączki wpasowały się kolorystycznie w całą aranżację.

Świeże wiosenne kwiaty

Początek wiosny w połączeniu ze świętami to doskonały moment na to, aby ozdobić stół własnoręcznie robionymi wiązankami z kwiatów, które są charakterystyczne dla tej pory roku. Należą do nich m.in. hiacynt, krokus, tulipan, szafirek, narcyz.

Wielkanocne ozdoby w formie wypieków

Na stole wielkanocnym możemy także umieścić różnego rodzaju ciasteczka, które będą pełniły funkcję dekoracyjną. Wystarczy kupić w sklepie odpowiedni zestaw foremek, np. w kształcie kurczaczka, owieczki lub zajączka. Oryginalne kształty wypieków nadadzą dodatkowego kolorytu naszemu stołowi.

Dekoracje potraw na Wielkanoc

Oprócz samego przygotowania potraw warto także poświęcić czas na ozdobienie ich poprzez nadanie im ciekawych i oryginalnych wzorków. Na przykład jajkom możemy dodać oczy oraz usta. Takie rozwiązaniem z pewnością zachęci dzieci do jedzenia!

Własnoręczny koszyczek wielkanocny

Aktualnie większość ludzi kupuje gotowe koszyczki wielkanocne. Nic jednak nie stoi jednak na przeszkodzie, aby samemu skonstruować taki koszyczek. Najpopularniejszym materiałem, z którego tworzy się koszyczki wielkanocne, jest wiklina, jednak jako alternatywę można użyć też papieru.

Podsumowując, niezależnie od własnych preferencji, każdy znajdzie pomysł na ciekawą aranżacją wielkanocnego stołu, która wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom wszystkich gości. Dodatkowe inspiracje zawsze są w cenie, ponieważ pomogą nam jeszcze bardziej urozmaicić i ubarwić Wielkanoc i czas spędzony z bliskimi.