9-single-default.jpg

Zasłony gładkie czy wzorzyste?

https://nietylkofiranki.pl/9-single-default.jpg
Zasłony gładkie czy wzorzyste? 13 13 nietylkofiranki.pl /img/sp-emarket-logo-1616591640.jpg https://nietylkofiranki.pl/smartblog/zaslony-gladkie-czy-wzorzyste Udana aranżacja wnętrza zależy od wielu czynników. Nie tylko sama kolorystyka ścian czy podłóg odgrywa główną rolę. Bardzo istotne są nawet niewielkie dodatki, które mogą dopełnić całe wnętrze lub też sprawić, że jego styl pójdzie w zupełnie innym kierunku niż byśmy chcieli. Nawet dobranie odpowiednich zasłon i firan może być trudne. Trafny dobór materiału pozwoli na ocieplenie przestrzeni, wniesienie do niej elegancji czy po prostu ożywienia jej 2020-01-13T00:00:00+01:00 2020-01-13T00:00:00+01:00
13-01-2020

Udana aranżacja wnętrza zależy od wielu czynników. Nie tylko sama kolorystyka ścian czy podłóg odgrywa główną rolę. Bardzo istotne są nawet niewielkie dodatki, które mogą dopełnić całe wnętrze lub też sprawić, że jego styl pójdzie w zupełnie innym kierunku niż byśmy chcieli. Nawet dobranie odpowiednich zasłon i firan może być trudne. Trafny dobór materiału pozwoli na ocieplenie przestrzeni, wniesienie do niej elegancji czy po prostu ożywienia jej charakteru. Najczęściej wybieramy elementy takie jak firanki, zasłony czy nawet obrusy na koniec i na szybko, aby je mieć. Jednakże warto zastanowić się nad tym, jakie kupimy zasłony, ponieważ mogą one całkowicie odmienić nasze wnętrze.

Popularne rodzaje zasłon

Istnieje bardzo dużo rodzajów zasłon, jednak można je podzielić ze względu na funkcje jaką mają pełnić lub też model. Dość często wybierane są zasłony dekoracyjne, często zdobione wzorami jak na przykład zasłony BASSICA. Drugi często wybierany model zasłon to ELODIA, dostępna w wielu modnych kolorach. Są to gładkie, jednokolorowe zasłony, które głównie mają zaciemniać pomieszczenie. Aczkolwiek nie oznacza to, że nie mogą mieć też funkcji dekoracyjne.

Zarówno zasłony wzorzyste i dekoracyjne, jak i gładkie muszą być dopasowane do aranżacji wnętrza i potrzeb użytkowników pomieszczenia. Zatem można się zastanawiać, które lepiej pasują do naszego mieszkania?

Zasłona z matowej tkaniny różowa na taśmie 145x250cm ELODIA Zasłona z velvetu na przelotkach zielona 145x250cm FELIPA Zasłona z matowej tkaniny szara na taśmie 145x250cm ELODIA

W jakich wnętrzach warto wykorzystać gładkie zasłony?

Wbrew pozorom zasłony gładkie nie są nudne. Można je znaleźć w wielu kolorach, ale przede wszystkim wykonane z różnych materiałów. Bardzo ciekawe mogą być zasłony wykonane z weluru np. w nietuzinkowej barwie niebieskiego. Gdzie sprawdzą się kolorowe zasłony?

Nawet zasłony mogą stanowić barwny kontrapunkt. Oznacza to, że przy zachowaniu neutralnych kolorów we wnętrzu, wybieramy jeden element, który ma mieć ciekawy kolor. Ten element, jak zasłony może przełamać sztampowy wystrój wnętrza i wprowadzić świeżość, nowoczesność czy domowe ciepło, do wnętrza, które wykończone jest standardowo. Kolorowe, gładkie zasłony świetnie sprawdzą się zwłaszcza w minimalistycznym wnętrzu. Jednakże idealnie pasować będą też do nowoczesnego salonu czy eleganckiego gabinetu, w zależności od tego, jaki kolor wybierzemy.

Z kolei zasłony w bardziej typowych barwach jak biel, beż czy nawet brudny róż sprawdzą się w klasycznych wnętrzach lub też jako tło w pomieszczeniach, które są i tak mocno dekoracyjne, a nie chcemy od tych dekoracji odwracać uwagi. Tak naprawdę gładkie zasłony w stonowanym kolorze są bezpiecznym wyjściem, gdy nie mamy pomysłu na aranżację okna.

Zasłony we wzory plusy i minusy takiego wyboru

Niestety przy zasłonach we wzory musimy być bardziej ostrożni. Nie pasują one uniwersalne do każdego wnętrza tak dobrze, jak zasłony gładkie. Mimo to można z nich zrobić dobry użytek. Jeśli mamy spokojną aranżację wnętrza, ale chcemy ją ożywić bez wprowadzania większych zmian, przydadzą się do tego właśnie efektowne zasłony.

Dobrym przykładem są zasłony SALOME, które nie tylko mają unikatową kolorystykę, ale również wycinany laserowo wzór, dzięki czemu można je uznać za małe dzieło sztuki, które zdecydowanie zmieni charakter wnętrza. Jednocześnie zachowuje stonowane kolory, a więc ozdobny wzór wychodzi na pierwszy plan. Taki model zasłon sprawdzi się zarówno w typowym wnętrzu, jak i we wnętrzach inspirowanych naturą.

Zasłony z wzorami, które mają motywy roślinne, zwłaszcza kwitnących kwiatów, idealnie będą pasować do wnętrz prowansalskich czy angielskich, a także do romantycznej sypialni. Natomiast zasłony w ciemniejszych barwach ze zdobieniami wykonanymi w kolorze złotym czy srebrnym sprawdzą się idealnie w aranżacjach glamour, czy w stylu eklektycznym i loftowym.

Ostatnio do łask wróciły też zasłony z dekoracyjną lamówką albo ozdobione szykowną falbaną. Jest to połączenie zasłon gładkich z jednokolorowym wzorem, dlatego można powiedzieć, że jest to model łączący te dwa style. Tego typu zasłony też mogą wprowadzić znaczącą zmianę w aranżacji okna, ale wciąż zachowają nowoczesny i w miarę neutralny charakter.

Podsumowując...

Można powiedzieć, że jeśli wahamy się, które zasłony będą pasować do naszego wnętrza, warto wybrać model gładki lub też wzorzysty, ale z bardzo delikatnym wzorem, który nie wychodzi na pierwszy plan. Wzorzyste zasłony najlepiej sprawdzą się przy konkretnym stylu urządzenia wnętrz np. styl francuski. Z kolei zasłony gładkie mają bardziej uniwersalny charakter i w zależności od wybranego koloru, sprawdzą się w wielu pomieszczeniach.


Polecane produkty