119-single-default.jpg

Zasłony welurowe do salonu, sypialni, jadalni - jak nadać pomieszczeniu elegancji?

https://nietylkofiranki.pl/119-single-default.jpg
Zasłony welurowe do salonu, sypialni, jadalni - jak nadać pomieszczeniu elegancji? 13 13 nietylkofiranki.pl /img/sp-emarket-logo-1616591640.jpg https://nietylkofiranki.pl/smartblog/Zaslony-welurowe-do-salonu-sypialni-jadalni-jak-nadac-pomieszczeniu-elegancji Znana w Europie już od XII wieku tkanina welurowa początkowo zdobiła wyłącznie królewskie dwory. Przez wiele stuleci uważano ją za materiał ekskluzywny, na który mogła sobie pozwolić jedynie zamożna szlachta. Używano jej nie tylko do tapicerowania mebli, ale także szycia zasłon, a nawet ubrań. Dzisiaj welur wciąż cieszy się dużym uznaniem ze względu na liczne zalety wizualne i wytrzymałość. Meble tapicerowane welurem, czy zasłony welurowe wprowad 2023-03-20T00:00:00+01:00 2023-03-20T00:00:00+01:00
20-03-2023

Znana w Europie już od XII wieku tkanina welurowa początkowo zdobiła wyłącznie królewskie dwory. Przez wiele stuleci uważano ją za materiał ekskluzywny, na który mogła sobie pozwolić jedynie zamożna szlachta. Używano jej nie tylko do tapicerowania mebli, ale także szycia zasłon, a nawet ubrań. Dzisiaj welur wciąż cieszy się dużym uznaniem ze względu na liczne zalety wizualne i wytrzymałość. Meble tapicerowane welurem, czy zasłony welurowe wprowadza się do wnętrz, którym chce się nadać szczególnej elegancji.

Zasłona welurowa — czym się wyróżnia i gdzie pasuje?

Zasłona welurowa jest miękka i doskonale układa się przy oknie. Posiada delikatny meszek, przez co bywa czasami niesłusznie utożsamiana z aksamitem. Nie jest jednak tak sztywna i gruba jak aksamit, lecz ma strukturę przypominającą powierzchnię przyjemnej w dotyku brzoskwini. Wyróżnia się większą matowością niż tkanina aksamitna, a jej powierzchnia nie błyszczy, lecz delikatnie połyskuje w świetle, co dodaje aranżowanemu pomieszczeniu elegancji.
Te zalety weluru czynią go jednym z najchętniej wybieranych materiałów do aranżacji współczesnych wnętrz. Spotyka się go nie tylko w tapicerkach mebli, ale szczególnie popularne są uszyte z niego zasłony do salonu, sypialni, czy jadalni. Mogą one zdobić też sale konferencyjne, czy hotele. Pasują do aranżacji w różnych stylach, zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Współczesna tkanina welurowa dzięki nowym technologiom nie uchodzi już za ciężką i toporną, lecz zachwyca lekkością i elegancją, przez co świetnie sprawdzi się zarówno w stylu glamour, jak i eklektycznym, czy nawet minimalistycznym.

Zasłona welurowa — funkcjonalność i estetyka aranżowanych pomieszczeń

Zasłona welurowa odznacza się dużą funkcjonalnością w pomieszczeniach, które chce się zaciemnić. Przepuszcza niewiele światła, dzięki czemu sprawdza się zarówno w sypialni, gdzie nocą nie docierają zaburzające sen uliczne światła, jak i w salonie, czy jadalni, gdzie chce się ograniczyć wpadające do wnętrza w nadmiarze promienie słoneczne. Co istotne, nie ulega ona płowieniu pod wpływem słońca, a to pozwala na zachowanie trwałości koloru na długie lata.
Gotowe zasłony dostępne są w różnorodnych wymiarach i kolorystyce, co pozwala na dogodne dobranie do aranżacji. W zależności od koncepcji dekoratora wnętrz można nabyć zasłony o różnych sposobach wieszania, które mogą wymagać innego typu karnisza. Wśród nich spotyka się zasłony welurowe na przelotkach, które po zawieszeniu układają się w regularne eleganckie fale. Przykładem takiego rozwiązania może być szara zasłona Catia. Inną propozycją są zasłony welurowe na taśmie, które można zmarszczyć mniej lub bardziej w zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć.

 Zasłona welurowa pastelowy błękit na przelotkach 140x250cm CATIA Zasłona welurowa musztardowa na przelotkach 140x250cm CATIA Zasłona welurowa szara na przelotkach 140x250cm CATIA

Zasłony do salonu, sypialni i jadalni — jak dobrać?

Wybór zasłon do domowych pomieszczeń uzależnia się od kilku czynników, takich jak styl i kolorystyka aranżacji, a także funkcjonalność. Aby wystrój nie przytłaczał, do małych wnętrz powinno wybierać się jasne barwy. W dużych natomiast istnieje pełna dowolność. Przykładowo zasłony w salonie nowoczesnym o dużej powierzchni mogą mieć nawet barwę czarną, co pozwoli na doskonałe zaciemnienie i stworzy kontrast z bielą ścian, czy mebli. Modnym obecnie rozwiązaniem szczególnie w aranżacjach związanych z naturą są zasłony welurowe - butelkowa zieleń. Sprawdzą się one także jako zasłony do sypialni.
Zieleń działa uspokajająco i kojąco, a ta w ciemnej odsłonie dodatkowo pozwoli uzyskać sprzyjające odpoczynkowi zaciemnienie. Jaśniejszą tonację poleca się natomiast tym, którzy wybierają zasłony do jadalni. Ciemne barwy mogłyby za bardzo zaciemnić pomieszczenie. Za to jasne pastelowe wprowadzą dobry nastrój, który będzie sprzyjał miłej atmosferze przy stole. Zasłony welurowe pudrowy fiolet będą się nadawały do takich pomieszczeń idealnie. Dobrym wyborem będzie też zasłona welurowa cappuccino.
Zasłona welurowa może być eleganckim i funkcjonalnym dodatkiem do wnętrza. Odpowiednio dobrana dodaje mu przytulności i estetyki. Jest wytrzymała, odporna na gniecenie i przyjemna w dotyku, a do tego nie traci koloru. Jak widać, nie bez powodu od wielu wieków cieszy się uznaniem. Kiedyś zarezerwowana dla wyższych sfer, dziś jest dostępna dla każdego, kto chce dodać swojemu wnętrzu elegancji.


Polecane produkty