49-single-default.jpg

Zasłony na taśmie i na przelotkach - które wybrać i jak je powiesić?

https://nietylkofiranki.pl/49-single-default.jpg
Zasłony na taśmie i na przelotkach - które wybrać i jak je powiesić? 13 13 nietylkofiranki.pl /img/sp-emarket-logo-1616591640.jpg https://nietylkofiranki.pl/smartblog/Zaslony-na-tasmie-i-na-przelotkach-ktore-wybrac-i-jak-je-powiesic Podczas urządzania pomieszczenia, na przykład naszego salonu, jednym z bardzo ważnych elementów są zasłony. To one sprawiają, że przestrzeń wydaje się przytulniejsza, mogą dodać też elegancji lub zapewnić inny, pożądany przez nas efekt. Ważne jest, aby prawidłowo dobrać rodzaj zasłony, w zależności od rodzaju okien i innych potrzeb. Powinno się także zwrócić uwagę na sposoby wieszania zasłon, ponieważ różne rodzaje wymagają innych karniszy. Zasło 2021-04-13T00:00:00+02:00 2021-04-13T00:00:00+02:00
13-04-2021

Podczas urządzania pomieszczenia, na przykład naszego salonu, jednym z bardzo ważnych elementów są zasłony. To one sprawiają, że przestrzeń wydaje się przytulniejsza, mogą dodać też elegancji lub zapewnić inny, pożądany przez nas efekt. Ważne jest, aby prawidłowo dobrać rodzaj zasłony, w zależności od rodzaju okien i innych potrzeb. Powinno się także zwrócić uwagę na sposoby wieszania zasłon, ponieważ różne rodzaje wymagają innych karniszy. Zasłony na przelotkach czy na taśmie - w jakich sytuacjach sprawdzi się każda z nich?

Zasłony na przelotkach (na kółkach) - dla ceniących wygodę

Zasłony na przelotkach wyposażone są w specjalne kółka, które przekłada się bezpośrednio przez karnisz. Dzięki temu samodzielnie udrapować możemy materiał i ułożyć go w taki sposób, jaki nam się podoba. Jest to bardzo wygodna opcja, umożliwiająca szybkie zawieszenie i łatwe przesuwanie zasłon na karniszu. Szczególnym udogodnieniem są zasłony gotowe, czyli takie, które od razu nadają się do zamontowania. Przykładem takiego produktu może być zasłona Felicia z matowej tkaniny na przelotkach.
Wśród zasłon na przelotkach znajdziemy także wiele innych projektów, zarówno stonowane, klasyczne z matowej tkaniny na kółkach, jak i bardziej odważne propozycje w stylu zasłony HOPPE w pasy na przelotkach.

Zasłona z matowej tkaniny biała na przelotkach 145x250cm FELICIA Zasłona w pasy czarne-róż-jasny róż na przelotkach 145x250cm HOPPE

Jak dobrać długość zasłon na przelotkach?

Zasłony na przelotkach zazwyczaj są dłuższe od innych rodzajów z racji posiadania w sobie kółek, przez które przechodzić ma karnisz. Z tego właśnie względu, aby dobrze dobrać długość zasłon, należy zmierzyć odległość od góry drążka do podłogi. Warto dodać też zapas 3 cm, które pomóc mają w zasłonięciu karnisza. Jeśli pragniemy, aby zasłona leżała na podłodze, powinniśmy dodać około 20 cm. 

Jak powiesić zasłony na przelotkach?

Zasłony gotowe z kółkami nie są dużym wyzwaniem, jeśli chodzi o ich zamocowanie. Wystarczy do tego karnisz drążkowy na przelotki, którego średnica musi być o 1cm mniejsza niż średnica metalowych kółek w zasłonie. Należy pamiętać, aby dobrać kolor karnisza do koloru kółek - oferta jest na szczęście tak bogata, że nie powinno być z tym najmniejszego problemu. 

Jak prać zasłony na przelotkach?

Najważniejszym aspektem jest tu tkanina, z jakiej wykonana została zasłona. Jeśli jest ona z delikatnego materiału, trzeba prać ją w niższej temperaturze, a czasami zupełnie zrezygnować z prania w pralce. Niestety, kółka w zasłonach na przelotkach mogą uszkodzić bęben pralki, dlatego warto skorzystać z zabezpieczenia, wkładając je przed praniem do cienkiego worka. 

Zasłony na taśmie - klasyczne rozwiązanie

Kolejną opcją, jaką mamy do wyboru, są zasłony na taśmie. Ich głównym elementem jest taśma marszcząca, która sprawia, że zasłony układają się w różnorakie wzory. Warto zakupić gotowe zasłony na taśmie marszczącej, ponieważ zaoszczędzi nam to trudu samodzielnego wszywania taśmy. W ofertach można przebierać - znajdziemy zasłony zaciemniające i klasyczne, takie jak zasłona ELODIA, ale również modele bardziej dekoracyjne z cyrkoniami jak GIOVANNA.

Zasłona z matowej tkaniny żółto-pomarańczowa na taśmie 145x250cm ELODIA Zasłona welurowa cappucino na taśmie 140x270cm MARCIA

Jak dobrać długość zasłon na taśmie?

Długość zasłon jest tu jednym z kluczowych aspektów, dlatego ważne jest, aby prawidłowo ją dobrać. W przypadku zasłon na taśmie, mierzyć należy od podłogi do połowy żabki lub haczyka. Nie powinno się mierzyć od karnisza, ponieważ zaburzy to estetykę zasłony. Jeżeli chcemy, aby zasłona leżała na podłodze, tutaj również powinniśmy dodać około 20 cm. 

Jak powiesić zasłony na taśmie?

W przypadku obecności taśmy marszczącej ułożenie zasłon może być różnorakie. W zależności od tego, jak będzie ona wszyta, otrzymamy inny efekt. Zasłony gotowe na taśmie nie są trudne w zawieszeniu. Odpowiedni będzie karnisz drążkowy lub karnisz ze ślizgami - oba stwarzają możliwość zamontowania zasłony na żabki lub haczyki. Obecność taśmy wyklucza w tym przypadku użycie przelotek - konieczne jest zaopatrzenie się w żabki czy inne uchwyty. Wyjątkiem są rozwiązania 3w1 z taśmą marszczącą pełniącą jednocześnie funkcję tunelu, przez który możemy przepuścić bezpośrednio karnisz.

Jak prać zasłony na taśmie?

Tak jak w przypadku zasłon na przelotkach, najważniejszym aspektem, na jaki musimy zwrócić uwagę przed praniem, jest rodzaj materiału. Oprócz tego zasłony na taśmie nie sprawiają większych problemów. Pamiętać należy jedynie o żabkach czy haczykach, które trzeba odpiąć przed praniem. Poza tym powinno stosować się do zaleceń producenta, nie przejmując się wszytą taśmą.

Podsumowanie 

Zasłony są ważnym elementem wystroju naszego mieszkania, przy wyborze których powinno się zwrócić uwagę na wszystkie opcje. Dzięki zasłonom na taśmie lub przelotkach możliwe jest uzyskanie różnych efektów marszczenia. Możemy też zdecydować się na rozwiązanie hybrydowe, które pozwolą nam założyć zasłony w każdych okolicznościach. Gorąco polecamy zwrócenie uwagi na gotowe zasłony, które szybko i sprawnie zawiesimy na odpowiednim karniszu. Wybór sposobu upięcia zależy natomiast jedynie od Ciebie.


Polecane produkty