80-single-default.jpg

Przywróć nieskazitelny biały kolor, czyli jak wybielić firanki?

https://nietylkofiranki.pl/80-single-default.jpg
Przywróć nieskazitelny biały kolor, czyli jak wybielić firanki? 13 13 nietylkofiranki.pl /img/sp-emarket-logo-1616591640.jpg https://nietylkofiranki.pl/smartblog/przywroc-nieskazitelny-bialy-kolor-czyli-jak-wybielic-firanki Idealnie białe firanki zawieszone w czystych oknach sprawiają, że pomieszczenie staje się jasne, przytulne i eleganckie. Bardzo łatwo jest jednak zaniedbać biel firanek poprzez ich nieprawidłowe pranie czy przechowywanie. Jak zatem prać firanki i jak wybielić firanki już poszarzałe lub zżółknięte? 2022-03-09T00:00:00+01:00 2022-03-09T00:00:00+01:00
09-03-2022

Idealnie białe firanki zawieszone w czystych oknach sprawiają, że pomieszczenie staje się jasne, przytulne i eleganckie. Bardzo łatwo jest jednak zaniedbać biel firanek poprzez ich nieprawidłowe pranie czy przechowywanie. Jak zatem prać firanki i jak wybielić firanki już poszarzałe lub zżółknięte?

Prawidłowe pranie firanek - dostosuj metodę do materiału!

Mogłoby się wydawać, że pranie firanek jest łatwe. Po prostu kupujemy proszek do prania firanek i umieszczamy je w bębnie pralki. Tymczasem wiele materiałów zupełnie nie nadaje się do prania w pralkach automatycznych. Przykładowo, firanki lniane i bawełniane można prać tylko ręcznie, najlepiej z użyciem płatków mydlanych. Takie firanki trzeba płukać aż do efektu czystej wody, przy ostatnim płukaniu stosując dodatkowo krochmal.

Tak naprawdę, również białe zasłony i firanki z włókien sztucznych najlepiej jest prać ręcznie. Jeśli jednak nie obawiamy się zaciągnięcia materiału, możemy skorzystać z pomocy automatu. Należy wtedy złożyć materiał w kostkę i najlepiej umieścić go w specjalnym woreczku. Pranie firanek w pralce jest dopuszczalne również pod warunkiem, że wybrany program piorący nie kończy cyklu fazą wirowania. A w jakiej temperaturze prać firanki, korzystając z automatu? Optymalna będzie woda o temperaturze do 30 stopni Celsjusza. Należy pamiętać też o wybraniu programu do tkanin delikatnych.

Firana woalowa biała z cyrkoniami na taśmie 400x150cm GRACE Firana z woalu biała na taśmie 145x250cm ESTELA Firana woalowa ozdobiona białą gipiurą na taśmie 400x250cm IVETTE

Jak prać firanki w zależności od materiału?

Zarówno pranie zasłon, jak i pranie firanek należy dostosowywać do materiału posiadanych tekstyliów. Oto zasady pielęgnacji najpopularniejszych rodzajów firanek:
- delikatne firanki z woalu pierz ręcznie lub w pralce automatycznej w temperaturze maksymalnie 30 stopni Celsjusza po uprzednim złożeniu w kostkę,
- firanki z organtyny pierz tylko ręcznie i bardzo delikatnie odsączaj (są zwiewne, a przez to łatwo uszkodzić ich strukturę),
firanki z markizety możesz prać w pralce, ale tylko w niskiej temperaturze.

Czym wybielić firanki poszarzałe lub pożółkłe?

Samo pranie zasłon i firanek bywa niewystarczające. Źle przechowywane (np. w wilgotnym lub nasłonecznionym miejscu), a także zbyt rzadko oczyszczane firanki mogą utracić swój idealnie biały kolor. Zatem czym wybielić firanki? Oczywiście możemy zastosować w tym celu specjalne środki chemiczne, jednak warto pamiętać, że choć są one bardzo skuteczne, to jednocześnie na dłuższą metę mogą okazać się szkodliwe dla włókien. Znacznie lepiej sprawdzają się zatem metody domowe - skuteczne i delikatne.

Jak wybielić firanki domowym sposobem - ocet, soda, proszek do pieczenia i sól kuchenna

Załóżmy, że naszym problemem są stare firanki jak wybielić je, aby wyglądały jak nowe? Jeśli są to tkaniny z włókien sztucznych, świetnie sprawdzi się do tego celu roztwór wody i soli kuchennej oraz octu. Aby go przygotować, do 10 litrów wody wsypujemy 4 łyżki soli i pół szklanki octu, a następnie namaczamy w materiał przez kilka godzin. Później firany wystarczy dobrze wypłukać. A jak wybielić firanki domowym sposobem z użyciem sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia? Sposób jest bardzo podobny, różni się jedynie proporcjami składników. W pierwszym przypadku roztwór przygotowujemy z 500 g sody na 10 litrów wody, a w drugim z jednego opakowania proszku na 5 litrów wody.

Jak wybielić firanki w pralce - soda oczyszczona lub środek czyszczący

Jeśli nie mamy czasu na namaczanie, firanki możemy wybielić także w pralce. W tym celu wystarczy, że zamiast proszku do prania wsypiemy do szufladki urządzenia porcję sody oczyszczonej. Inny sposób to zamoczenie materiału w wodzie z odrobiną domestosu (lub innego podobnego detergentu) i wrzucenie mokrej firanki do bębna bez żadnych dodatkowych środków chemicznych.
Po wybieleniu firanek wilgotny materiał warto dosuszyć w odpowiedniej pozycji na słońcu, którego światło wzmocni efekt rozjaśnienia. Pamiętajmy także, aby białe firanki przechowywać w szafie owinięte niebieskim papierem.


Polecane produkty