85-single-default.jpg

Jak upinać firanki? Pomysłowe sposoby na upinanie firanek

https://nietylkofiranki.pl/85-single-default.jpg
Jak upinać firanki? Pomysłowe sposoby na upinanie firanek 13 13 nietylkofiranki.pl /img/sp-emarket-logo-1616591640.jpg https://nietylkofiranki.pl/smartblog/jak-upinac-firanki-pomyslowe-sposoby-na-upinanie-firanek Upinanie firanek to zabieg pozwalający zwiększyć funkcjonalność i walory dekoracyjne oprawy okiennej. Firanki można upinać same lub wraz z zasłonami. Pomocne okażą się przy tym takie akcesoria jak chwosty, podwiązki i opaski oraz specjalne spinki do firan. Jak je wykorzystać? 2022-04-22T00:00:00+02:00 2022-04-22T00:00:00+02:00
22-04-2022

Upinanie firanek to zabieg pozwalający zwiększyć funkcjonalność i walory dekoracyjne oprawy okiennej. Firanki można upinać same lub wraz z zasłonami. Pomocne okażą się przy tym takie akcesoria jak chwosty, podwiązki i opaski oraz specjalne spinki do firan. Jak je wykorzystać?

Na początek: upinanie firanek na karniszu

W pierwszej kolejności warto rozważyć dekoracyjne zawieszenie firanek na karniszu. Już na tym etapie tkanina może zyskać elegancki wygląd, który nada wnętrzu charakter. Upinanie firan na karniszu polega na tworzeniu zakładek w stosunku 1:1, 1:2 czy 1:3. Najdelikatniejsze fale stworzą firanki upięte w stosunku jeden do jednego. Z kolei najbardziej dekoracyjne będzie upięcie jeden do trzech, polecane wyłącznie przy dużych przeszkleniach i w przestronnych pomieszczeniach. Upinanie firan prostych na karniszu to dobre rozwiązanie dla nowoczesnych aranżacji, gdzie ozdobne klamry mogłyby wydawać się zbyt biżuteryjne.

Praktyczne upinanie firanek i zasłon, czyli kiedy funkcjonalność jest najważniejsza

Czasami naszym problemem są za długie firanki jak upiąć je, aby były bardziej praktyczne? Jeśli efekt załamujących się na podłodze firan czy zasłon nie jest tym, o co do końca nam chodziło, tkaninę możemy upiąć tak, aby jednocześnie została ona skrócona. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się uchwycenie firan lub zasłon w połowie i przymocowanie ich do ściany za pomocą chwostów. Uniesienie materiału sprawi, że nie będzie on już dosięgał do podłoża. Podobną sztuczkę można zastosować przy oknach, które często otwieramy. Jak upiąć firanki na oknie balkonowym? Ciekawym rozwiązaniem będzie podpięcie jednej z firan do ściany i pozostawienie drugiej firany wiszącej prosto. W taki sposób zapewnimy sobie wygodne wyjście na zewnątrz i estetyczną oprawę okienną.

Upinanie zasłon i firanek specjalnymi akcesoriami

W mieszkaniu urządzonym klasycznie czy w stylu glamour upinanie firanek i upinanie zasłon to popularne sposoby na zaaranżowanie eleganckiej i szykownej przestrzeni. W takich wnętrzach świetnie sprawdzą się również nie tylko proste firanki spinane pasem z pasującego materiału, ale także różnokształtne spinki, które pozwalają na szybkie i łatwe upięcia. Jak upinać firanki z wykorzystaniem tych gadżetów? Wszystko zależy od rodzaju wybranych akcesoriów. Wyróżniamy spinki, które pozwalają na upinanie zasłon i firanek w podobny sposób, co spinanie włosów. Wystarczy otoczyć nimi materiał i złączyć dekorację, która trzyma się na przykład na magnes. A jak upiąć firanki z pomocą klamry z patyczkiem? To również proste zadanie, polegające na przeciągnięciu zebranego we wstęgę materiału przez przestrzeń z jednej i drugiej strony patyczka. Z dedykowanymi akcesoriami upinanie firanek wcale nie musi być więc skomplikowane ani pracochłonne!

Czy każdą firankę i zasłonę można upiąć?

Porady dotyczące upinania firanek, najczęściej sprowadzają się do tematu jak upiąć firanki z woalu, markizety czy organtyny, ponieważ są to materiały, które najlepiej poddają się spinaniu i najładniej się układają. Nie oznacza to jednak, że nie możemy pozwolić sobie na upięcie sztywniejszych firanek czy grubszych zasłon. Warto jednak dostosować wtedy rodzaj upięcia do właściwości materiału. Przy modnych zasłonach welurowych znacznie lepiej sprawdzi się delikatna opaska, która łagodnie zmarszczy materiał i lekko go uniesie, niż mocno pofałdowane upięcie na karniszu lub finezyjna spinka. Wiele osób zastanawia się również, czy zasłony i firanki można upinać jednocześnie. Odpowiedź uzależniona jest jednak od konkretnych cech oprawy okiennej - posiadając piękne firanki, nie powinniśmy chować ich w całości za zasłonami, dlatego w takim przypadku lepiej pozostawić je luzem.


Polecane produkty