138-single-default.jpg

Gramatura materiału na zasłony – co oznacza i jaką wybrać?

https://nietylkofiranki.pl/138-single-default.jpg
Gramatura materiału na zasłony – co oznacza i jaką wybrać? 1 1 nietylkofiranki.pl /img/sp-emarket-logo-1616591640.jpg https://nietylkofiranki.pl/smartblog/Gramatura-materialu-na-zaslony-co-oznacza-i-jaka-wybrac Zasłony to nieodłączny element aranżacyjny w domach oraz mieszkaniach. Wybierając zasłony, szczególną uwagę zwracamy m.in. na ich rozmiar, rodzaj splotu, materiał wykonania, kolor, ale również na gramaturę materiału. To właśnie ten ostatni parametr wymaga szczegółowej analizy. Czym tak właściwie jest gramatura materiału, jakie ma znaczenie w doborze zasłon oraz jaką gramaturę wybrać? Wyjaśniamy. 2023-09-25T00:00:00+02:00 2023-09-25T00:00:00+02:00
25-09-2023

Zasłony to nieodłączny element aranżacyjny w domach oraz mieszkaniach. Wybierając zasłony, szczególną uwagę zwracamy m.in. na ich rozmiar, rodzaj splotu, materiał wykonania, kolor, ale również na gramaturę materiału. To właśnie ten ostatni parametr wymaga szczegółowej analizy. Czym tak właściwie jest gramatura materiału, jakie ma znaczenie w doborze zasłon oraz jaką gramaturę wybrać? Wyjaśniamy.

Czym jest gramatura materiału?

Na samym początku warto zadać sobie jedno podstawowe pytanie – czym tak właściwie jest gramatura materiału? To nic innego, jak masa materiału w stosunku do jego powierzchni. Znając gramaturę, wiemy, ile gramów waży metr kwadratowy danego materiału. Im wyższa gramatura, tym grubsze i cięższe włókna zostały wykorzystane do jego stworzenia. Poszczególne materiały, które są aktualnie dostępne na rynku, mogą się od siebie różnić właśnie gramaturą. Przykładowo poliester ma średnią gramaturę (około 150-280 g/m2), bawełna niską (od 150 do 220 g/m2), a welur bawełniany wysoką (ponad 330 g/m2).

Jakie znaczenie ma gramatura w kontekście zasłon?

Gramatura materiału ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza podczas wyboru zasłon. Zasłony mogą pełnić obecnie wiele różnych funkcji, w tym m.in.:
    • przyciemniającą,
    • izolacyjną,
    • dekoracyjną.
Każde z powyższych zastosowań wiąże się z inną gramaturą materiału. Jednocześnie gramatura ma niezwykle istotny wpływ m.in. na występujące w materiałach prześwity, jego izolację termiczną oraz trwałość.
Im wyższa gramatura, tym mniejsze prześwity, co przekłada się również na zwiększoną wytrzymałość i trwałość zasłon, solidność i grubszy splot. Uznaje się, że tkaniny najwyższej jakości cechują się prześwitami na poziomie mniejszym niż 4 mm. Ważną wiadomością dla właścicieli domów i mieszkań jest też to, że wyższa gramatura wpływa na lepszą izolację termiczną, co sprawdza się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym.
Warto zatem wybrać odpowiednią gramaturę zasłon, ponieważ ma ona spory wpływ na rozmaite parametry i czynniki, które są ważne w codziennym funkcjonowaniu.

Wybór gramatury w zależności od potrzeb

Stawiając przed sobą pytanie, jaką gramaturę wybrać, warto oczywiście zastanowić się nad swoimi indywidualnymi potrzebami. W tej sytuacji można postawić na dwa podstawowe rodzaje zasłon:
    • Lekkie zasłony – przeznaczone do letnich, zwiewnych i delikatnych aranżacji, doskonale przepuszczające promienie słoneczne. Zwykle gramatura zasłon nie przekracza w tym przypadku 200 g/m2. Takie zasłony spełniają głównie funkcję dekoracyjną i użytkową, sprawdzając się na przeszklonych powierzchniach (np. drzwi balkonowe i tarasowe),
    • Ciężkie zasłony – solidne, trwałe i cechujące się właściwościami przyciemniającymi. Pełnią też funkcję izolacyjną i będą strzałem w dziesiątkę na jesień lub zimę. Gramatura ciężkich zasłon wynosi zazwyczaj ponad 240 g/m2.
Nie każdy potrafi wybrać gramaturę od ręki. Jest to uzależnione m.in. od aranżowanych pomieszczeń. Zasłony z niską gramaturą sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, np. w stylu nowoczesnym i minimalistycznym (pokoje gościnne, jadalnie, kuchnie, małe pokoje dziecięce i sypialnie), natomiast zasłony z wysoką gramaturą doskonale odnajdą się w dużych wnętrzach (m.in. salony i przestronne sypialnie). Jednym z najbardziej uniwersalnych wyborów będzie gramatura 210 g/m.kw.

Kiedy warto wybierać gramaturę wyższą, a kiedy niższą?

W jakich przypadkach powinniśmy zatem wybrać zasłony o gramaturze wyższej, a kiedy o niższej i co ma największy wpływ na finalną decyzję? Na pewno będą to takie czynniki, jak:
    • różnice w kosztach – wyższa gramatura oznacza większą wagę i wyższą cenę,
    • estetyka wnętrza oraz wpływ na styl aranżacyjny – wyższa gramatura pasuje do stonowanych, prestiżowych, eleganckich i klasycznych wnętrz, natomiast niższa do nowoczesnych, minimalistycznych, w stylu boho oraz urządzonych na styl romantyczny,
    • panujące warunki środowiskowe i klimat – przez większą część roku w Polsce jest dość ciemno i szaro, dlatego też warto wtedy stawiać na lekkie zasłony o niższej gramaturze, jednak w okresie silnego nasłonecznienia sprawdzić mogą się ciężkie zasłony o wyższej gramaturze i właściwościach zaciemniających.
Oczywiście należy też sprawdzić m.in. prześwit konkretnej zasłony, a ważnym aspektem dla domowników będzie również izolacja termiczna wykorzystanego materiału. W Polsce często jest zimno, dlatego jeśli zależy nam przede wszystkim na zachowaniu ciepła w pomieszczeniu, lepiej zdecydować się na cięższą zasłonę o właściwościach izolujących.

Zasłona welurowa butelkowa zieleń na taśmie 140x250cm MARCIA Zasłona welurowa szara na przelotkach 140x250cm CATIA Zasłona welurowa malinowa na taśmie 140x250cm MARCIA

Gramatura zasłon 210 g/m.kw – złoty środek?

Jak już zostało wspomniane złotym środkiem i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem na rynku mogą się okazać zasłony o gramaturze 210 g/m.kw. Dlaczego? Przede wszystkim z tego względu, że są lekko zaciemniające i nie należą do najcięższych. Będą też dobrze chronić przed wzrokiem sąsiadów i drażniącym, szczególnie w nocy, światłem latarni i samochodów.
Kuszącą opcją dla najbardziej wymagających domowników będzie m.in. zasłona welurowa na przelotkach o gramaturze 210 g/m.kw. To zasłona gwarantująca pełną prywatność, która pięknie się układa, zaskakuje swoją gładkością i świetnie łączy się z elementami dekoracyjnymi. Alternatywą jest zasłona welurowa na taśmie o gęstym splocie i gramaturze 210 g/m.kw. Zawiera w sobie marszczącą taśmę, pasuje m.in. do sypialni i salonu, a dodatkowo można ją bezproblemowo zawiesić na rurce od karnisza. Jako uzupełnienie wystroju pomieszczenia warto rozważyć dodatkowe poduszki dekoracyjne LUCA, dostępne w kilkunastu kolorach.

Podsumowanie

Przeanalizowanie gramatur zasłon oraz parametrów i cech pożądanych materiałów to absolutna podstawa sukcesu. Warto wziąć pod lupę m.in. styl pomieszczenia, estetykę i przestronność wnętrza, własne potrzeby i oczekiwania, panujące za oknem warunki środowiskowe, różnice w kosztach oraz funkcjonalność.
Gramatura ma niebagatelne znaczenie w kontekście jakości zasłon (im wyższa gramatura, tym wyższa trwałość) oraz ich właściwości. Lżejsze zasłony o niskiej gramaturze pełnią funkcję dekoracyjną, natomiast cięższe o wyższej gramaturze cechują się lepszą izolacją termiczną i właściwościami przyciemniającymi.


Polecane produkty