58-single-default.jpg

Firany i zasłony - jak łączyć je ze sobą?

https://nietylkofiranki.pl/58-single-default.jpg
Firany i zasłony - jak łączyć je ze sobą? 13 13 nietylkofiranki.pl /img/sp-emarket-logo-1616591640.jpg https://nietylkofiranki.pl/smartblog/Firany-i-zaslony-jak-laczyc-je-ze-soba Stworzenie spójnej i estetycznej aranżacji okiennej to duże wyzwanie. Umiejętne łączenie firanek i zasłon wymaga wiedzy, dekoratorskiej smykałki i dużego wyczucia stylu. Podpowiemy Ci, jakie rozwiązania zastosować, i których reguł się trzymać, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy. Z naszą pomocą dobierzesz firanki i zasłony pasujące do wystroju danego pomieszczenia i Twojej osobowości. Do dzieła! 2021-08-11T00:00:00+02:00 2021-08-11T00:00:00+02:00
11-08-2021

Stworzenie spójnej i estetycznej aranżacji okiennej to duże wyzwanie. Umiejętne łączenie firanek i zasłon wymaga wiedzy, dekoratorskiej smykałki i dużego wyczucia stylu. Podpowiemy Ci, jakie rozwiązania zastosować, i których reguł się trzymać, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy.  Z naszą pomocą dobierzesz firanki i zasłony pasujące do wystroju danego pomieszczenia i Twojej osobowości. Do dzieła!

Połączenie firan i zasłon - klasyka aranżacji okien

Jeżeli preferujesz tradycyjny wystrój wnętrz i skłaniasz się ku bezpiecznym rozwiązaniom aranżacyjnym, z pewnością docenisz klasyczne białe firany, wykonane z przezroczystego woalu lub organtyny, oraz ciemniejsze zasłony z tafty lub żakardu. Połączenie firan i zasłon opiera się na równowadze. W jaki sposób? 

Otóż, firany i zasłony wzajemnie się dopełniają - delikatne i zwiewne firanki przepuszczają światło, z kolei ciężkie zasłony przyciemniają pomieszczenie i pozwalają stworzyć intymny klimat. Wybierając dekoracje okienne, pamiętaj, aby sięgać po tkaniny w dopełniającej się palecie barw, pamiętając, że zasłony powinny być co najmniej o dwa tony ciemniejsze. Nie warto jednak stawiać na mocne kontrasty - zbyt przesadzona aranżacja okien odwróci uwagę od innych elementów pomieszczenia i może sprawiać wrażenie groteskowej. Jeżeli zaś chodzi o długość zasłon i firan, można pokusić się o asymetrię. 

Zestaw grafitowych zasłon z firaną na taśmie 400x155cm MARION

Krótkie firany, długie zasłony - złota zasada

Długość zasłony powinna być wymierzona w ten sposób, aby tkanina wisiała kilka centymetrów nad podłogą, zaś długość firany może być w zasadzie dowolna. Oczywiście, najbardziej preferowanym rozwiązaniem jest długość firanek do parapetu lub - w klasycznym wariancie - do poziomu wyznaczonego przez zasłony  Absolutnie odradza się zakup zbyt krótkich zasłon. Idealnie dobrane firany i zasłony tworzą spójną dekorację okienną i odwracają uwagę od mankamentów pomieszczenia. Zbyt krótkie zasłony z firanami sprawiają, że wnętrze wyda się niższe i mniejsze. 

Jak dobrać długość zasłon i firan?

Dużym błędem popełnianym przez nowicjuszy jest zakup zbyt długich zestawów okiennych - kompozycja z firan i zasłon nie powinna sięgać dywanu, ponieważ ich fason zostanie naruszony i nie będą prezentowały się tak atrakcyjnie jak w swobodnym zwisie. Uwaga! Pamiętaj, aby firanki i zasłony były odpowiednio szerokie. Kolejna złota zasada głosi, że dekoracja okna powinna być ok. 2 razy szersza niż sama karnisz - wówczas zasłony z firanami będą układały się w luźne, atrakcyjne wizualnie fale. 

Firany i zasłony do salonu

Zasłony i firany do salonu to bardzo trudny temat - wszak każdy z nas ma inne oczekiwania i preferencje. Jeżeli celujesz w nowoczesne aranżacje, warto przemyśleć zakup zasłon zaciemniających, wykonanych z grubego materiału, który zrównoważy przewiewne firany. Taka dekoracja okienna będzie jednocześnie efektowna i funkcjonalna. Jeśli preferujesz firany i zasłony o bogatszej kolorystyce, masz do wyboru dziesiątki materiałów, wzorów i odcieni. W pierwszej kolejności zastanów się, czy zasłony i firany mają wyróżniać się na tle salonu, czy też wtapiać się w pozostałe elementy wyposażenia wnętrza. 

Wnętrza w stylu minimalistycznym, utrzymane w jednolitej kolorystyce, potrzebują wyraźnego akcentu kolorystycznego, dlatego postaw na zasłony i firanki w zdecydowanych kontrastowych kolorach lub unikalnej fakturze. Dobrą praktyką jest łączenie firanek i zasłon z kolorystyką poszewek dekoracyjnych czy innych tkanych elementów ozdobnych.

Firanki i zasłony do sypialni

Firany i zasłony w najbardziej intymnym pomieszczeniu w domu powinny posiadać podobna fakturę i kolorystykę co pozostałe elementy wyposażenia wnętrza, np. pościel, kapa, poduszki czy narzuta na fotel. W małej sypialni doskonale sprawdzą się delikatne zasłony, które nie przytłoczą pomieszczenia i wpuszczą do niego więcej światła. 

Jeżeli zależy Ci na optycznym powiększeniu wnętrza, pamiętaj, aby firany i zasłony były zawieszone maksymalnie wysoko - to sprawdzony sposób na wysmuklenie wnętrza. Pomimo że firanki i zasłony zazwyczaj idą w parze, w przypadku małych pomieszczeń można zrezygnować z tych pierwszych. Nie bój się eksperymentować i nie traktuj dekoracji okiennej jako nierozerwalnej całości. Firany z zasłonami wzajemnie się dopełniają, ale niekiedy mogą ozdabiać okna oddzielnie. 

Łącz, kombinuj, eksperymentuj

Zasłony i firany to subtelne dodatki wnętrzarskie, które mogą całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób je łączyć, skorzystaj z naszych porad i eksperymentuj - firany z zasłonami mogą prezentować się wyśmienicie w wielu kombinacjach i tylko od Ciebie zależy, którą wybierzesz.


Polecane produkty