Sklep on-line z firanami, zasłonami, tkaninami i pościelą - nietylkofiranki.pl
Świąteczne porządki - jak umyć okna i przygotować swój dom na Boże Narodzenie?

Już niebawem święta Bożego Narodzenia. Zanim siądziemy przy wigilijnych stołach i zaczniemy celebrować ten czas z rodziną i przyjaciółmi, w wielu domach najpierw rozpoczną się świąteczne porządki. Ta coroczna czynność stanowi wyzwanie dla wielu gospodyń i gospodarzy. Jak się do tego zabrać? Co warto zaplanować na długo przed tym, nim weźmie się do ręki ścierkę? Przeczytaj poniższy artykuł i zaplanuj domowe prace, tak by o niczym nie zapomnieć.

Od czego zacząć świąteczne porządki?

Zanim na dobre zabierzesz się za przedświąteczne porządki przyda Ci się stworzenie dobrej listy wszystkich zaplanowanych działań. Dzięki niej będzie możliwość zweryfikowania, na jakim jest się etapie oraz rozplanowania tego w czasie. Dodatkowo zobaczysz jaką radość sprawi Ci wykreślanie kolejnych pozycji! A o czym warto pamiętać planując porządki świąteczne? Plan powinien z pewnością uwzględnić:

- Mycie okien — absolutna podstawa

- Odkurzania wszystkich półek — w szczególności tych najmniej używanych

- Zadbania o sprzęt RTV i AGD

- Wyczyszczenie mebli wypoczynkowych

Oczywiście to nie koniec prac, natomiast te stanowią dobrą podstawę do rozpoczęcia kolejnych. Rozplanuj wszystkie działania, tak jak jest Ci wygodnie. Na początek zetrzyj kurze lub wyczyść zastawę stojącą na półce. Najlepiej po prostu na start zrobić coś łatwego, żeby od razu się nie zniechęcać. Dobrze jest oszacować liczbę godzin potrzebną na uprzątnięcie wszystkich elementów, dzięki czemu można lepiej zorganizować sobie dzień. Przed Bożym Narodzeniem na pewno warto umyć okna — dzięki temu efekt całościowy wszystkich porządków będzie zdecydowanie bardziej zadowalający.

Jak prawidłowo myć okna?

Wiele osób zastanawia się jak dobrze umyć okna. Przede wszystkim warto nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, ponieważ mycie okien w mrozie nie jest najlepszym pomysłem. Tuż przed Bożym Narodzeniem słupki termometrów mogą znacząco pójść w dół, co znacząco obniży komfort podczas samych prac. Płyn do szyb z mniejszą skutecznością będzie wysychał i nanosił się na powierzchni. 

Dlatego prace należy zaplanować biorąc pod uwagę aktualną prognozę pogody. Jeżeli dzień jest słoneczny, a mróz nie daje się mocno w znaki, warto przystąpić od razu do sprzątania. Dobrze jest również pamiętać, że mycie okien to nie tylko szyby, ale i ramy okienne, przez co całość może zająć znacznie więcej czasu, niż pierwotnie się zakłada. Czyszczenie wszystkich elementów okiennych jest jednak niezbędne dla utrzymania dobrego, całościowego efektu.

Mycie okien bez smug — jak tego dokonać?

Okna bez smug są oczywistym celem. Do tego każdorazowo przyda się czysta szmatka, najlepiej nowa lub uprana. Wypłukane szmatki tylko pod kranem zazwyczaj nie do końca są czyste, zatem pozostawiają smugi na oknie. Zanim jednak przejdzie się do szyb, warto uporać się z ramami okiennymi. Do ich wyczyszczenia możesz swobodnie użyć detergentu (najlepiej naturalnego pochodzenia), który pomoże w łatwy sposób pozbyć się uporczywego brudu. Niezawodny jest ocet -  tani i skuteczny. 

Mycie okien bez smug wcale nie jest trudne. Przygotujmy sobie jednak dozę cierpliwości, bowiem nie zawsze działają porady spod szyldu: jak szybko umyć okna. Do czyszczenia należy przystąpić etapami. Poza wspomnianymi ramami później należy przejść do mycia szyb. Koniecznie trzeba robić to partiami, najlepiej z góry na dół. Zbyt szybkie przechodzenie z jednego do drugiego fragmentu może powodować występowanie smug. 

Dlatego mycie wysokich okien obowiązkowo należy podzielić na mniejsze etapy. W tym przypadku przyda się również ściągaczka do wody lub ręcznik papierowy. Zdecydowanie jednak warto wyposażyć się w ściereczkę z mikrofibry lub nylonu, ponieważ dzięki swoim właściwościom — łatwiej wyczyścimy okno bez zostawiania smug. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z możliwości, jakie oferuje gliceryna. Wystarczy wkropić jej kilka kropel do wody użytej w procesie mycia, co również poprawia finalny wygląd szyby.

Nagroda po sprzątaniu

Po odpowiedziach na pytania: jak myć okna czy jak umyć okno dachowe i podjęciu stosownych działań, czas na nagrodę! Wszak mycie okna to doskonała okazja do tego, by nieco odświeżyć wygląd domu lub mieszkania. Może czas pomyśleć o nowych zasłonach? A może okna staną się tylko pretekstem do nowego wystroju? Nie godzi się przecież, by w nieskazitelnie czystym mieszkaniu dalej gościły stare poduszki czy narzuty dekoracyjne! Pomyśl o tym na poważnie, ponieważ może być to jedna z Twoich nagród za poświęcony trud w posprzątanie całego domostwa. Myśl o delikatnym odświeżeniu powierzchni po wszystkich pracach, z pewnością doda Ci otuchy!