Sklep on-line z firanami, zasłonami, tkaninami i pościelą - nietylkofiranki.pl
Zasłony zaciemniające - jak uchronić się przed ciekawskimi sąsiadami?

Nasze wnętrza potrzebują wielu pięknych i funkcjonalnych dodatków. Ułatwiają one codzienne życie oraz sprawiają, że przestrzeń, w której mieszkamy, zachęca do odpoczynku. Takim elementem są zasłony zaciemniające, które pełnią wiele przydatnych funkcji. Ocieplają nasze domy i mieszkania, przez co stają się one bardziej przytulne. Po latach mody na stosowanie rolet powracają do łask. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego warto wziąć je pod uwagę? 

Krótka historia zasłony zaciemniającej

Pewnie każdy pamięta z różnych wycieczek grube, sięgające samej podłogi zasłony w pałacowych i zamkowych wnętrzach. Stosowane od wieków, chroniły mieszkańców przed zbyt mocnym nasłonecznieniem. Zapewniały spokojny sen i dawały poczucie intymności. Były też małymi dziełami sztuki. Bogato zdobione, w pięknych kolorach dopełniały wytworne pokoje. Najczęściej stosowano je w mieszczańskich kamienicach lub ziemiańskich dworkach. 

Późniejsze lata, przede wszystkim zachwyt nowoczesnością i modne rolety, wyparły cięższe dekoracje okien. Gruba zasłona zaciemniająca zaczęła cieszyć się złą sławą. Zarzucano jej, że zbiera kurz oraz przytłacza wnętrze. Aktualnie ponownie wraca jako modny trend wnętrzarski, zdobiąc wiele domowych pomieszczeń. 

Dlaczego warto zdecydować się na zaciemniające zasłony na okna?

Zasłony na okna to nie tylko element ozdobny. Dopiero jednak decydując się na ich założenie, dostrzeżemy, ile zyskaliśmy. W wielu sytuacjach ilość światła słonecznego, która wpada przez okna, jest zbyt duża – warto wtedy odpowiednio uregulować nasłonecznienie pomieszczenia. 

Zasłony gwarantujące 100% zaciemnienia będą idealnym rozwiązaniem do sypialni. Te o nieco mniejszej przepuszczalności mogą się przydać w pozostałych pokojach. Czasami, pracując przy komputerze lub robiąc sobie domowy seans kinowy, potrzebujemy przyciemnić pomieszczenie. Z pomocą przychodzą wtedy odpowiednio dobrane zasłony zaciemniające. 

Okna naszych domów i mieszkań są czasami położone dosyć blisko sąsiadów. Mogą także wychodzić na pobliski plac zabaw czy osiedlową ulicę. Prowadząc domowe życie, nie chcemy, żeby wszystko, co dzieje się wewnątrz, było widoczne dla postronnych osób. Zasłona przyciemniająca odgrodzi nas nieco od świata zewnętrznego i zapewni poczucie intymności oraz komfortu. 

Równie ważna jest kwestia regulacji temperatury w pomieszczeniu. Zasłony światłoszczelne, dzięki tkaninom o grubym splocie, z których są wykonane (np. welur), zarówno zatrzymują ciepło, jak i nie przepuszczają chłodu. Bariera, którą tworzą, zapewni przyjemny czas podczas letnich upałów oraz da dodatkową ochronę przed mrozami w trakcie zimowych miesięcy. 

W jakich pomieszczeniach zawiesić zasłony blackout, a w jakich półzaciemniające?

Zaciemniające zasłony sprawdzą się w wielu domowych zakątkach. Najczęściej są montowane w sypialniach. Zasłonięte, dają gwarancję długiego i spokojnego odpoczynku, nawet w dni, gdy nasłonecznienie na zewnątrz jest bardzo silne. Sprawdzą się w szczególności w miesiącach, kiedy słońce wschodzi bardzo wcześnie. Grube i gęste zasłony zaciemniające docenią też osoby pracujące o różnych porach i sypiające w trakcie dnia. 

Zasłony typu blackout sprawdzą się też idealnie w pokojach dziecięcych. Maluch, regenerujący się podczas licznych drzemek, powinien mieć zapewnione komfortowe warunki do odpoczynku. Zawieszenie w jego pokoju odpowiednich zasłon nieprzepuszczających światła znacznie wydłuży jego sen. 

Zaciemnienie będzie użyteczne także w pokoju dziennym. Nie tylko doda ono wnętrzu przytulności, ale i odgrodzi nieco od świata zewnętrznego. Zasłony nie muszą być zawsze w pełni zasunięte. Zamontowanie ich na karniszu ułatwia przesuwanie, a tym samym ich regulację. Doskonałym, bo kompromisowym wyborem do salonu, mogą okazać się również tzw. zasłony półzaciemniające, które przepuszczą tylko niezbędną ilość światła, wciąż oferując dużo prywatności.

Jak dobrać zasłony zaciemniające do różnych pomieszczeń?

Oferowane zasłony są dostępne w wielu wymiarach, kolorach, wzorach, a także o różnym stopniu zaciemnienia. Wykonane z eleganckiej tkaniny welurowej o grubym splocie nadają wnętrzu bardzo reprezentacyjny charakter. Gładkie modele w neutralnych barwach będą idealne do minimalistycznie urządzonych mieszkań. Dobrane kontrastowo, będą przyciągać wzrok i staną się mocnym akcentem. Mogą kończyć się tuż nad podłogą lub swobodnie na nią opadać, nadając wnętrzu unikalnego charakteru. 

Czy montaż zasłon zaciemniających jest trudny?

Zasłony zaciemniające na przelotkach są bardzo łatwe w montażu. Materiał jest wykończony w górnej części tunelami oraz wszytymi taśmami marszczącymi. Sprawia to, że zarówno zdejmowanie ich z karnisza, jak i przesuwanie jest bardzo proste. Zasłony mogą być bez problemu montowane na różnych typach karniszy. Ich zdejmowanie nie stanowi dużego wyzwania, przez co regularne pranie nie zajmuje zbyt wiele czasu. 

Zasłona zaciemniająca to bardzo dobry wybór. Pasuje do wielu wnętrz, reguluje dopływ światła i temperatury i sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne niż takie, w którym zrezygnowano z zasłon na rzecz rolet. Często osoby, które nie są przekonane do takiego rozwiązania, kupują na próbę jeden zestaw i finalnie decydują się na ich montaż w całym domu – gorąco zachęcamy do czerpania inspiracji z naszego sklepu!