Sklep on-line z firanami, zasłonami, tkaninami i pościelą - nietylkofiranki.pl
Pranie firanek - w pralce czy ręczne? Jak prać firanki?

Firany – ich zalety i funkcjonalność są nie do przecenienia. Chronią przed promieniami słońca, owadami, zapewniają nam prywatność, a przede wszystkim dodają elegancji i stylu. Aby poza powiewem estetyki wnosiły do naszych wnętrz także powiew świeżości, powinniśmy jednak zadbać o ich systematyczne czyszczenie. Niezadbane firany tracą na atrakcyjności, gromadzą zanieczyszczenia, a z czasem mogą nawet ulec zniszczeniu. Choć pranie firan może wydawać się żmudnym i czasochłonnym zajęciem, wystarczy dowiedzieć się, jak należy prawidłowo czyścić tego rodzaju tkaniny.

Jak przygotować firany do prania?

Aby firanki były jak najmniej pogniecione po wyjęciu z pralki, warto złożyć je uprzednio w kostkę lub umieścić w ażurowym worku do prania bądź na przykład w poszewce na poduszkę. Następnie należy je wstępnie oczyścić.

Trzepanie i odkurzanie firan

Przed wrzucaniem firan do pralki, warto najpierw starannie wytrzepać je z kurzu, szczególnie, jeśli zabieramy się za odświeżanie firan z grubszych tkanin. Najlepiej zrobić to na balkonie lub na zewnątrz. W okresie zimowym można użyć do tego celu odkurzacza, uważając, aby nie uszkodzić firanek.

Usuwamy przelotki, haczyki, spinki

Dodatkowe elementy ozdobne firan jak spinki, zapinki, haczyki czy kółka należy zdjąć przed wypraniem firanki w pralce. Zadbaj o to, aby żadna z tych części nie została na firanie, ponieważ w trakcie prania może spowodować uszkodzenie delikatnej tkaniny.

Jak prać firanki, by zachwycały nas kolorem przez lata?

Sekret pięknych firan tkwi w ich odpowiednim praniu. Wraz z upływem czasu białe firany żółkną, a kolorowe wzory i hafty blednę i matowieją. Jeśli zadbasz o systematyczne pranie firan, uchronisz zarówno ich strukturę, jak i kolor.

Ręczne pranie firanek, czyli najbezpieczniejszy sposób

Ręczne pranie firan, choć jest bardziej pracochłonne niż czyszczenie mechaniczne, jest zalecane do firan haftowanych z delikatnych włókien lub tak zwanych makaronów, które w bębnie pralki mogą uleć poplątaniu. Jak prać firanki ręcznie? Używaj płynu do prania tkanin delikatnych. Pamiętaj, aby nie pocierać tkanin o siebie, ale lekko je ugniatać. Firanki do kuchni należy najpierw zamoczyć w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.

Jak zrobić krochmal?

Choć nie musisz oczywiście krochmalić firan, warto stosować tę metodę ze względów praktycznych. Wykrochmalone firany mniej się gniotą oraz przyciągają mniej kurzu, a co za tym idzie zachowają czystość na dłużej. Aby przygotować domowy krochmal, ugotuj 4 łyżki ryżu w 2 litrach wody. Odcedzoną wodę z gotowania przelej do szerokiej miski, dolej wrzątku, a następnie zanurz w niej świeżo wyprane firanki. Po odcieknięciu nadmiaru krochmalu czyste firany są gotowe do zawieszenia.

Firana woalowa ozdobiona białą gipiurą na taśmie 600x250cm IVETTE Firana z sable na taśmie biała 400x160cm PAULETTE Firana biała woalowa z cyrkoniami na taśmie 300x150cm CLAIRE

Pranie firanek w pralce automatycznej

Pranie firanek w pralce automatycznej to zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy sposób. Jeśli zadbasz o właściwą temperaturę i wybierzesz odpowiedni program, możesz mieć pewność, że firankom nic się nie stanie. Pamiętaj, aby nie przeładowywać bębna, ponieważ środek piorący nie dotrze wówczas do każdej tkaniny. Firanki prane pojedynczo będą także mniej podatne na gniecenie. Warto dodać do pralki odrobinę płynu do zmiękczania, którego zapach będzie unosił się w pomieszczeniu po powieszeniu firan, a dodatkowo zapobiegnie elektryzowaniu się tkanin po wyjęciu z pralki.  

W jakiej temperaturze prać firanki?

Wiele osób zastanawia się, w ilu stopniach prać firanki, aby nie uległy zniszczeniu. Najbezpieczniejsza temperatura prania firanek wynosi 30°C. Cieplejsza woda może zdeformować strukturę firanek lub je odbarwić.

W jakim programie prać firanki?

Choć modele pralek różnią się między sobą, pamiętaj, aby do prania firan zawsze wybierać program delikatny. Nowsze pralki mają także dedykowany program do prania firanek. Zwróć uwagę także na czas prania – jeśli masz możliwość wyboru ręcznych funkcji, wybierz program krótki z jak najwolniejszymi obrotami w trakcie wirowania. W ten sposób uchronisz materiał nie tylko przed nadmiernym odgnieceniem, ale także ewentualnym skurczeniem.

Jak prać firany z delikatnych i wymagających materiałów?

Zastanawiasz się, jak prać firanki z delikatniejszych tkanin, aby zachować ich niezmieniony wygląd? Poniżej znajdziesz garść praktycznych wskazówek.

Pranie firan z lnu i bawełny

Firany z tkanin jak len i bawełna najlepiej wyprać ręcznie w wodzie z dodatkiem mydła lub płatków mydlanych, a następnie wypłukać w letniej wodzie z krochmalem.

Pranie firanek z woalu

Pranie firanek z woalu warto poprzedzić namaczaniem w chłodnej wodzie. W ten sposób zadbamy o to, aby pięknie się układały i zachowały śnieżnobiały wygląd. Najlepiej prać je ręcznie z uwagi na ich wyjątkową delikatność.

Pranie firan z żakardu

Żakard może być prany ręcznie lub mechanicznie, najlepiej z pominięciem programu wirowania, w temperaturze do 40°C. Z uwagi na jego dużą podatność na kurz pranie firanek z żakardu powinno odbywać się przynajmniej raz na miesiąc.

Pranie firanek z tiulu

Ten zwiewny materiał mocno gniecie się podczas intensywnego prania, dlatego warto najpierw wyprać firany ręcznie, a następnie je wykrochmalić. W ten sposób białe firanki z tiulu będą prezentować się efektownie na oknie.

Pranie firany markizety

Markizety mogą być prane w pralce do 40°C, jednak nie wolno ich wirować, a w przypadku prania ręcznego także wykręcać.

Jak prasować firany?

W przypadku tkanin takich jak woal, organza czy tiul firany prasujemy na desce. Czyste firanki gipiurowe wystarczyć powiesić wilgotne na oknie. Jeśli tkaniny były złożone przed praniem, prasowanie ich może nie być konieczne, wystarczy strzepnąć je lekko po wyjęciu z pralki. Praktycznym rozwiązaniem w przypadku dużej liczby firan w domu jednorodzinnym jest steamer lub stacja parowa.

Pamiętaj: czyste, świeże firany to ozdoba wnętrza!

Jak widać, pranie firanek nie musi wcale być przykrą koniecznością, wystarczy, że odpowiednio się do niego przygotujemy. Czyste firany to wizytówka wnętrza i satysfakcja gospodarza, dlatego warto włożyć odrobinę wysiłku w to, aby zachwycały swoim kolorem i świeżością nie tylko od święta.