Sklep on-line z firanami, zasłonami, tkaninami i pościelą - nietylkofiranki.pl
Zasłony welurowe, czyli królewski welur ciągle w modzie

Aranżacja wnętrz to zajęcie wymagające dużych pokładów kreatywności, a także dobrze wypracowanego zmysłu estetycznego oraz nienagannego wyczucia stylu. Solidnie wykonany projekt, odpowiednio dopasowany do charakteru danej przestrzeni, potrafi zdziałać prawdziwe cuda i całkowicie odmienić wygląd wnętrza.

Warto jednak pamiętać, że aby odświeżyć wystrój pomieszczenia, nie we wszystkich przypadkach konieczna będzie całkowita metamorfoza. Na pozór subtelne zmiany, takie jak choćby powieszenie nowych zasłon welurowych, nadadzą wnętrzu wyjątkowego klimatu, zachowując jednocześnie umiar i dobry smak. Co warto zatem wiedzieć o zasłonach welurowych oraz samym welurze?

Welur - w czym tkwi wyjątkowość królewskiej tkaniny?

Welur to tkanina, która nadaje pomieszczeniu wrażenie ciepła i przytulności. Jest miękka, gruba i miła w dotyku, a dodatkowo łatwo jest utrzymać ją w czystości i bardzo dobrym stanie przez długi czas.

Cechą charakterystyczną tej tkaniny jest wyjątkowa zdolność do odbijania światła, która sprawia, że wszelkie dodatki oraz meble z niej wykonane (w tym również zasłony welurowe) prezentują się bardzo elegancko. Welur kojarzony jest z majestatycznymi wnętrzami dworków i pałaców niegdyś zamieszkiwanych przez arystokratów, ponieważ w ówczesnych czasach tkanina ta nie należała do materiałów najtańszych, a co za tym idzie - nie każdego było na nią stać.

Dziś jednak welur uważany jest za dość powszechną tkaninę, w związku z czym większość z nas może sobie pozwolić na powiew luksusu we własnym domu czy mieszkaniu, wieszając na oknach zasłony welurowe.

Eleganckie zasłony welurowe - wyrazista i funkcjonalna dekoracja

Pomysł wykorzystania akurat zasłon welurowych nie pojawił się tutaj przypadkowo. Zasłony welurowe przez lata zyskały całe rzesze wielbicieli, o czym z pewnością w dużej mierze zadecydował ich ponadczasowy charakter. Trendy dotyczące wystroju wnętrz zmieniają się z sezonu na sezon, jednak welurowe zasłony w dalszym ciągu spotykane są niezmiennie w naszych domach i mieszkaniach.

Zasłony z weluru, przez wzgląd na fakt, iż zazwyczaj wykonane są z dość grubych tkanin, będą stanowiły element wyróżniający się, w efekcie nadając całemu pomieszczeniu wyrazisty, aczkolwiek nienachalny ton. Oprócz niezaprzeczalnej wartości estetycznej zasłon welurowych, za spory atut należy uznać ich funkcjonalność oraz liczne zalety z nią związane.

Zalety zasłony welurowych

Zasłony wykonane z weluru doskonale spełniają swoją podstawową funkcję, jaką jest zaciemnienie pomieszczenia. Sprawdza się to zarówno nocą, kiedy zależy nam na stworzeniu dobrych warunków do snu poprzez odcięcie się od źródeł światła pochodzących z zewnątrz, jak i w ciągu dnia, gdy konieczne jest ograniczenie ilości wpadających do domu bądź mieszkania promieni słonecznych. W tym przypadku bardzo istotną zaletą, jaką posiadają zasłony z weluru, jest fakt, iż nie ulegają one odbarwianiu, czyli - innymi słowy - nie blakną pod wpływem słońca.

Tkaniny te nie ulegają również odkształceniom, dzięki czemu miękki materiał, z jakiego wykonane są zasłony welurowe, zawsze wygląda bardzo szykownie. Sklepy, w tym również internetowe, oferują nam szeroki wachlarz kolorów, wśród których każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. W razie potrzeby możemy również samodzielnie zakupić welur na zasłony.

Największymi zaletami charakteryzującymi welurowe zasłony są zatem:

  1. funkcjonalność (skuteczne zaciemnienie wnętrza),
  2. trwałość materiału,
  3. duża dostępność i szeroki wybór kolorów.

Welurowe zasłony w aranżacji wnętrz

Jeszcze jedną, bardzo istotną zaletą, która sprawia, że welurowe zasłony są tak chętnie wybierane przez wiele osób, jest ich uniwersalność. Sprawdzą się jako dodatek w dużym, przestronnym domu jednorodzinnym, ale będą też świetnym wyborem do sypialni w niewielkim mieszkaniu, gdzie pomogą stworzyć ciepłą, domową atmosferę.

Poza lokalami mieszkalnymi, zasłony z weluru często zdobią wnętrza hoteli, restauracji czy też biur. Wiąże się to z tym, że welurowe zasłony wyglądają dobrze w połączeniu z różnymi stylami, w jakich urządzone są wnętrza - od chłodnego, skandynawskiego minimalizmu (dobrym wyborem będą tutaj zasłony welurowe na taśmie w jasnej kolorystyce), aż po pełne stylowych dodatków, wytworne salony (tu z kolei można nieco zaszaleć i postawić na intensywne barwy).

Zaciemniające zasłony z weluru - gwarancja prywatności

Decydując się na welurowe zasłony, nie musimy obawiać się o prywatność, ponieważ materiał będzie stanowił znakomitą ochronę przed niechcianym wzrokiem sąsiadów. Zasłona welurowa może być postrzegana jako gwarancja poczucia swobody we własnym domu lub mieszkaniu. Mogłoby się wydawać, że jedynie zasłony welurowe w ciemnych kolorach będą w stanie zapewnić taki efekt, jednak w przypadku każdego wariantu kolorystycznego sytuacja wygląda identycznie.

Jak prać i prasować zasłony wykonane z weluru?

Zasłony z weluru są produktem bardzo jakościowym, a materiał sam w sobie jest bardzo wytrzymały i odporny na zniszczenia. Jeżeli jednak chcemy cieszyć się pięknymi zasłonami welurowymi przez jak najdłuższy czas, warto dowiedzieć się, jak należy o nie odpowiednio dbać.

Zasłona welurowa nie powinna być poddawana działaniu silnych detergentów, dlatego w przypadku zabrudzenia należy jak najszybciej podjąć próbę wyczyszczenia plamy, zanim "wgryzie" się ona głęboko w tkaninę i trudno będzie ją wywabić.

Chcąc prawidłowo obchodzić się z zasłonami welurowymi, trzeba także pamiętać, że prasowanie ich klasycznym żelazkiem nie jest najlepszym pomysłem. Aby bezpiecznie wyprasować zasłony z weluru, optymalnym rozwiązaniem będzie użycie parownicy.

Raz na jakiś czas zasłony welurowe powinno się przeczesać miękką szczotką, oczywiście z kierunkiem włosa (nie "pod włos"). Jest to dobry sposób na to, aby welurowe zasłony zawsze wyglądały estetycznie.

Zaczaruj dom z pomocą welurowych zasłon!

Zasłony z weluru są doskonałym pomysłem, jeżeli myślimy o wprowadzeniu zmian, które miałyby podkreślić charakter naszego wnętrza. Zasłony welurowe stanowią dodatek uniwersalny, więc niezależnie od tego, w jakim stylu czy kolorystyce utrzymany jest wystrój pomieszczenia, w którym planujemy je umieścić, niemal we wszystkich przypadkach możliwe jest dobranie odpowiedniego wariantu.

Chcesz osiągnąć efekt niewymuszonej elegancji, a jednocześnie stworzyć przyjemną atmosferę? Postaw na welurowe zasłony!