Sklep on-line z firanami, zasłonami, tkaninami i pościelą - nietylkofiranki.pl
Salon boho: jak urządzić mieszkanie w stylu boho

Styl boho we wnętrzach od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jest lekki, subtelny oraz nadaje wnętrzom artystycznego wyrazu. Jednocześnie nie boi się sięgać po motywy etniczne oraz jasne, pastelowe kolory. Nic więc dziwnego, że we wnętrzach boho aż chce się przebywać! Inspirowane bohemą pomieszczenia sprzyjają relaksowi oraz inspirują do działania. Jak urządzić salon w stylu boho? Jakich dodatków nie może zabraknąć w takiej aranżacji? W poniższym artykule zdradzamy sekrety stylu boho!

New bohemian – czym jest i skąd pochodzi styl boho?

Styl boho swoimi początkami sięga XIX w., wiążąc je z tzw. la bohème, która przeciwstawiała się panującym w tamtych czasach konwencjach. Określana również mianem cyganerii, była to bohema artystyczna, która stworzyła niepowtarzalny, pełen nonszalancji i swobody styl życia. Cyganeria znana była również z tego, że skupiała wokół siebie wybitnych ludzi, często artystów, pisarzy, muzyków oraz wiele innych, utalentowanych jednostek. Styl ten bardzo szybko dotknął również innych aspektów życia, w tym również i wystroju wnętrz. Współcześnie styl boho kojarzony jest z rewolucją obyczajową, jaka miała miejsce na przełomie lat 60. i 70. 

Mieszkanie w stylu boho... Czyli jakie?

Mieszkanie w stylu boho to łączy w sobie wiele, pozornie niepasujących do siebie elementów. Panuje w nim swoboda, nonszalancja oraz przyjemny rozgardiasz. Dom w stylu boho to nagromadzenie przeróżnych tkanin, kolorów oraz elementów dekoracyjnych. Przede wszystkim jednak inspirowanymi wieloma motywami etnicznymi. To wszystko sprawia, że w takim wnętrzu czujemy się komfortowo i przytulnie. Co jeszcze warto widzieć na temat tego stylu?

Cechy stylu boho

Podstawowe cechy stylu boho to:

  • Nieformalny wystrój mieszkania, w którym królują pamiątki z podróży, przedmioty związane z pasją oraz stare pamiątki rodzinne;
  • Naturalne materiały – poszczególne elementy wystroju wnętrza wykonane są np. z drewna, wełny, wikliny, lnu, itp.;
  • Proste formy, bogate wzornictwo – boho unika mebli o zbytnio dekoracyjnym wyglądzie. Dla zachowania równowagi nie boi się jednak bogatych wzorów w stylu etno;
  • Swoboda – wystrój wnętrza ma sprzyjać odpoczynku domowników.

Jedną z cech stylu boho jest również to, że nie boi się on korzystać z elementów, które na pierwszy rzut oka mogą ze sobą nie pasować. Pozornie kontrastujące ze sobą elementy są jednak celowo wykorzystanym zabiegiem – dzięki temu boho budzi w ludziach tyle emocji.

Zestaw firan z panelem ażurowym na taśmie biały 400x155cm NOVA  Firana cieniowana z woalu biało pudrowy róż na przelotkach 145x250cm MARY Firana woalowa z panelem ażurowym łapacz snów 400x150cm NYDIA

Styl boho – wnętrza nonszalanckie i organiczne

Świetnym pomysłem na przemycenie takiego wnętrza do swojego mieszkania jest urządzenie salonu w stylu boho. Tak wystylizowane pomieszczenie będzie stanowić serce domu oraz przestrzeń, które stanie się oazą ekspresji oraz wolności. 

Salon w stylu boho to miejsce, które tętni życiem i historią. Nie bój się więc sięgnąć po pamiątki rodzinne, które możesz umieścić na półkach, komodach i regałach. Salon boho to także pomieszczenie, w którym nie powinno zabraknąć miejsca dla wszystkich gości. Mile widziane są więc stoliki kawowe oraz przestronne leżanki, bądź podwieszane pod sufitem fotele. Pamiętaj również o tym, by nie zabrakło w nim elementów drewnianych, lnianych oraz przedmiotów wykonanych z innych materiałów organicznych!

Kolory boho – ekstrawagancja, ale i subtelność

Dla wielu styl boho to ekstrawagancja barw i kolorów, które często stanowią krzykliwe i pstrokate połączenia. Mimo to zawsze dobierane są w taki sposób, by stanowiły subtelną całość. Nasycone i wyraziste barwy można także śmiało łączyć z pastelowymi odcieniami. Te z kolei stanowią znakomite tło dla bardziej wyrazistych dekoracji. Przykład? Wystarczy postawić np. na firany w kolorze delikatnej mięty, na tle której staną meble w odcieniu przygaszonej żółci. Podobny, lecz nieco bardziej wyrazisty efekt, można uzyskać zestawiając firany wraz z meblami, których kolor będzie z nimi kontrastował, np. morski błękit.

Dodatki do domu w stylu boho

Wnętrza boho wymagają odpowiedniej oprawy. Decydując się na styl boho w domu należy pamiętać, że to, co w nim króluje, to przede wszystkim ozdoby. Dlatego też nie bój się sięgać po to, co jest dla Ciebie ważne. Postaw na przedmioty, które nadadzą Twojemu salonowi autentyczności oraz wyrazu. Wszelkie zdjęcia, pamiątki rodzinne oraz osobiste są jak najbardziej mile widziane. Miłośniczkom roślin poleca się również sięgnąć po ozdobne rośliny doniczkowe oraz suche trawy. Wiele osób wybiera najczęściej duże palmy oraz monstery o rozłożystych liściach.

Wzory boho – nieskrępowana multikulturowość

Styl boho w mieszkaniu to także naturalność oraz swoboda dobierania rozmaitych wzorów. Dlatego też u tak wielu osób, które urządzają salon w takim stylu, nie brakuje elementów etno. Nawiązujące do wielu kultur motywy tworzą często chaotyczną całość, która przybiera formę wyważonego eklektyzmu. W praktyce oznacza to, że możesz łączyć zabytkowe meble z bardziej nowoczesnymi i designerskimi gadżetami. Ludowe i folklorystyczne wzornictwo możesz śmiało zestawić z elementami współczesnej popkultury.

Materiały boho – drewno i naturalne tkaniny

Boho to przede wszystkim naturalne materiały i surowce. Nic więc dziwnego, że wnętrza w tym stylu opierają się one głównie na meblach wykonanych z drewna. Wykonane z niego meble zaskakują swym szlachetnym wyglądem. Zwłaszcza jeżeli mowa o gatunkach drewna takich jak mahoń czy heban. Styl boho to także akcesoria i dekoracje wykonane z wikliny, wełny, bambusa, juty, lnu, itp. Bardzo dobrze na ścianach prezentują się plecione makramy, łapacze snów oraz wełniane kilimy.

Meble boho – osobliwe antyki i meble DIY

Nic nie pasuje do boho tak bardzo, jak własnoręcznie przerobione meble. Im bardziej oryginalny pomysł, tym lepiej. Przykład? Stolik kawowy wykonany z odnowionej i pomalowanej palety. Świetnie będą się na nim prezentować również płyty winylowe czy stare wydania książek. Dużą popularnością cieszą się także stare ramy luster, np. pomalowane złotą farbą. Nie sposób nie spojrzeć na taki dodatek!

Salon boho – popuść wodze wyobraźni!

Nie da się ukryć, że boho to styl dla artystów oraz osób, które cenią sobie własną indywidualność oraz poczucie estetyki. To także styl całkowicie wolny od reguł, sztywnych zasad oraz norm. Boho to swoboda i luz, które nie są niczym ograniczone. Dlatego tak często stylistyka ta wykorzystuje egzotyczne inspiracje. Decydując się na wystrój salonu w takim stylu, nie musisz hamować się niczym. Jedyne co Cię ogranicza, to Twoja własna wyobraźnia!

Dodatki do salonu w stylu boho

W stylu boho najbardziej liczy się wyrazisty kolor, obfite wzornictwo i bogaty dekor. Wybierając dodatki do salonu w stylu boho postaw więc na gadżety, które oddadzą to, kim jesteś. Nie bój się sięgać po wielobarwne meble, wzorzyste tkaniny oraz przedmioty, które będą ze sobą kontrastować. Mogą to być zarówno wytwornie wykończone dywany, jak i firany czy obrusy wyszywane w ludowe wzory. Za akcesoria mogą Ci również posłużyć pamiątki przywiezione z dalekich podróży – etniczne maski, ceramika, ręcznie lepione figurki, wazy, wieloramienne świeczniki, itp. Nie bój się również sięgać po egzotyczne rośliny, które ożywią wnętrze. 

Poduszki w motywy etniczne

Element, którego nie może zabraknąć w mieszkaniu urządzonym  stylu boho to fantazyjnie zdobione poduszki! Największym powodzeniem cieszą się te, które zdobione są w kolorowe, etniczne wzory. Ułożone na kanapie lub fotelu, staja się nie tylko elementem, który przyciąga wzrok. Są one dekoracją, która ożywia wnętrze i nadaje mu klimat. Najbardziej pożądane są te ręcznie zdobione, z dużymi, gęstymi frędzlami oraz grubymi, dekoracyjnymi splotami.

Łapacz snów, czyli odrobina magii

Styl boho to także łapacze snów, które zaczerpnięto z kultury Indian. Zdobione piórami i efektownymi splotami stanowią nie tylko dekorację, ale również i amulet, którego zadaniem jest ochronić domowników przed złymi marami. Nie zwlekaj więc i dodaj swojemu domowi odrobiny magii za pomocą ażurowego łapacza snów w kolorze bieli.

Sztuka i elementy ozdobne – czas odkurzyć stare obrazy

Bardzo ciekawym elementem dekoracji salonu w stylu boho są także antyki oraz dzieła sztuki. Jeżeli wiec na strychu trzymasz stare, rodzinne obrazy oraz inne pamiątki – pora je odkurzyć i postawić w salonie. Taki element wystroju wnętrza idealnie wpisze się w bohemian style.

Salon w stylu boho = artystyczna natura

Na samym końcu warto również powiedzieć, że boho świetnie sprawdzi się nie tylko w salonie, ale i w całym mieszkaniu – także w kuchni oraz łazience. Urządzając je w tym stylu, należy pamiętać o zastosowaniu się do porad, które zamieszczono w tym artykule. 

Podsumujmy: styl boho to przede wszystkim naturalne materiały, takie jak drewno, wełna, len i wiklina. Kolejnym ważnym wyznacznikiem jest wzornictwo – inspirowane orientem oraz motywami etno. Urządzając pokój warto pamiętać o tym, że boho to zabawa stylem. Nie należy więc obawiać się barwnych kontrastów oraz elementów, które na pierwszy rzut oka mogą ze sobą nie pasować. Świetnym tego przykładem jest np. futrzana narzuta połączona z aksamitną tapicerką fotela.

To jak, gotowa na boho-rewolucję?