Sklep on-line z firanami, zasłonami, tkaninami i pościelą - nietylkofiranki.pl
Komunia w domu – jak zorganizować przyjęcie komunijne w domu?

Pierwsza komunia święta jest ważnym przeżyciem dla dzieci i ich rodzin, więc naturalne jest, że wszyscy chcą uczestniczyć w tym wydarzeniu. Często urządza się przyjęcie komunijne w restauracji, ponieważ to organizator dba wtedy o menu, dekoracje i ewentualne atrakcje. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami, które można ograniczyć, decydując się na przygotowanie przyjęcia komunijnego w domu.

Jak zorganizować komunię w domu?

Organizacja komunii w domu nie jest trudna, ale musisz się do niej odpowiednio przygotować. Nie wystarczy, że zrobisz obiad dla gości. Jest wiele rzeczy, o które należy zadbać jeszcze przed imprezą.

Zaproszenia dla gości

Zaproszenie gości jest istotną kwestią przygotowania komunii w domu. Możesz zadzwonić z informacją o uroczystości, jednak dużo bardziej elegancko i adekwatnie do okazji będzie wysłać zaproszenia lub rozwieźć je osobiście. Jako że organizujesz przyjęcie komunijne w domu, nie musisz informować wszystkich z tak dużym wyprzedzeniem, jak w przypadku restauracji. Warto jednak dać gościom czas na podjęcie decyzji. Możesz wspomnieć o uroczystości z półrocznym wyprzedzeniem, a dwa, trzy miesiące przed komunią wysłać zaproszenia.

Porządki i plan imprezy komunijnej

Komunia w domu jest dużym przedsięwzięciem i wymaga dobrej organizacji oraz zaplanowania działań nie tylko w dniu przyjęcia, ale również kilka dni przed nim. Ważne jest, aby zaangażować w przygotowania do komunii dziecko. Powinno czuć, że jest to „jego dzień” i „jego sukces”. 

Należy rozpisać obowiązki i ustalić, kto jest za co odpowiedzialny. Odkurzanie, ścieranie kurzy, prasowanie, przygotowanie listy zakupów i przyrządzenie dań, ustawienie stołu i krzeseł, powieszenie dekoracji, rozłożenie zastawy stołowej – to jedynie część elementów, o których należy pamiętać. Warto zadbać o plan imprezy, aby nie okazało się, że niektóre dania wystygną, zanim goście zrobią sobie zdjęcia z dzieckiem, albo lody pojawią się na stole w tym samym czasie, co ustalona atrakcja.

Przygotowujemy menu

Przygotowanie menu warto zacząć od sprawdzenia, czy wśród gości zaproszonych na przyjęcie komunijne są wegetarianie lub osoby o specjalnych potrzebach żywieniowych. Pamiętaj też, że na imprezie będą dzieci, więc wśród potraw powinno znaleźć się też coś odpowiedniego dla nich. 

W menu należy zadbać o różnorodność dań. O ile jeden rodzaj zupy całkowicie wystarczy, o tyle lepiej przygotować kilka opcji na drugie danie: mięsa, ryby i potrawy z tofu, kaszy czy warzyw. Na stole powinny też pojawić się owoce i ciasta.

Ruszamy na komunijne zakupy

Komunia w domu wiąże się z dużymi zakupami. Wliczają się w nie produkty spożywcze, a także obrus, serwetki, wszelkiego rodzaju dekoracje na stół komunijny, ozdoby na krzesła i inne drobiazgi, które nadadzą odświętnego charakteru przyjęciu. Pamiętaj, że komunie odbywają się w podobnym czasie w całej Polsce, więc w miarę możliwości wybierz się na takie zakupy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nie okazało się, że sklepy świecą pustkami.

Stół komunijny, czyli podstawa domowego przyjęcia

Odpowiednio dobrany i przystrojony stół na komunię w domu jest jedną z najistotniejszych kwestii podczas organizacji przyjęcia. Przede wszystkim musi być dość duży, aby pomieścił nakrycia dla wszystkich gości oraz potrawy, które zechcesz im zaserwować. 

Drugą istotną sprawą jest ustalenie, jak udekorować stół na komunię w domu, aby prezentował się elegancko, ale nie był nudny. Najlepiej zacząć od bazy, czyli białego obrusu. Może być poprzetykany srebrną lub złotą nicią lub obszyty lamówką. Nieco większa swoboda obowiązuje podczas wyboru serwetek. Mogą mieć złote lub srebrne akcenty, tak samo jak obrus, albo kolorowe elementy, które ożywią wystrój. Podobny efekt osiągniesz, kładąc kolorowy bieżnik na środku stołu. 

Jeśli jednak chcesz, aby przyjęcie komunijne w domu było naprawdę szykowne, pomyśl o podkładkach pod talerze i eleganckich wazonach z bukietami kwiatów, które doskonale sprawdzą się jako dekoracja stołu na komunię.

 Obrus gładki biały z brązową lamówką 160x300cm LUIGI Obrus plamoodporny biały 140x220cm NOEMIE Obrus klasyczny gładki biały 150x220cm ENRICO

Dekoracje na komunię w domu – stawiamy na spójny styl

Pamiętaj też, że komunijny stół nie jest jedynym elementem, który należy przystroić. Dekoracje na komunię w domu powinny być dostosowane do okazji. Wybierz długie zasłony, które podkreślą okoliczność uroczystości. Na stolikach lub szafkach możesz postawić wazony z kwiatami. Goście, zwłaszcza ci młodsi, z pewnością docenią balony napełnione helem lub tematyczne girlandy.

Inspiracje komunijne możesz znaleźć wszędzie. Ważne, żeby dekoracje były spójne i pasowały do siebie. Zrezygnuj ze swoich zwyczajowych ozdób, jeśli obawiasz się, że nie będą się z nimi dobrze komponowały.

 Komplet 2szt. zasłon gładkich szarych na przelotkach 145x250cm FELICIA Bieżnik jasno różowy z matowej gładkiej tkaniny 40x140cm FABIO Komplet 2szt. zasłon gładkich miętowych na taśmie 145x240cm ELODIA

Komunia w ogrodzie? Więcej miejsca i świeże powietrze!

Jeśli chcesz zaprosić wielu gości i obawiasz się, że masz za mało miejsca, to wcale nie musisz rezygnować z komunii w domu. W maju jest już ciepło, więc spokojnie możesz zorganizować przyjęcie komunijne w ogrodzie. Goście na pewno docenią świeże powietrze i lżejszy charakter uroczystości. Więcej miejsca daje też więcej możliwości. Możesz postawić dodatkowy stół na smakołyki lub napoje, aby nie wciskać wszystkiego na główny stół. Pamiętaj tylko, żeby zadbać o odpowiednią oprawę i dekoracje, np. kwiaty i lampiony.

Podsumowanie

Komunia w domu wymaga wiele pracy, ale efekty mogą zaskoczyć nawet Ciebie! Tak ważny dzień zasługuje na to, aby był wspominany jeszcze wiele lat później. Pamiętaj tylko, żeby wszystko zaplanować z wyprzedzeniem i zadbać o stosowne menu i dekoracje. Jeśli wszyscy goście potwierdzą przybycie i uznasz, że nie zmieszczą się przy stole, to alternatywą jest komunia w ogrodzie.