52-single-default.jpg

Pokój młodzieżowy: 10 porad, jak urządzić pokój dla nastolatka

29-04-2021

Dzieci rosną i zmieniają się ich potrzeby oraz upodobania. Pokój, który jeszcze niedawno wydawał się spełnieniem marzeń, teraz stał się infantylny. Masz już dość ciągłego marudzenia, że kolor ścian jest paskudny, a w szafie nie ma na nic miejsca? Chcesz pomóc swojemu dziecku, ale nie wiesz, jak urządzić pokój młodzieżowy z prawdziwego zdarzenia? Poniżej znajdziesz 10 porad, które sprawią, że Ty i Twój nastolatek będziecie zadowoleni z efektu.

1. Pokój młodzieżowy – przestrzeń Twojego dziecka

Nastolatkowie najczęściej wiedzą, czego chcą i potrzebują, więc weź pod uwagę zdanie swojego dziecka w kwestii wystroju. Aranżacja pokoju młodzieżowego przyniesie mu wiele radości i da poczucie, że jest traktowany jak młody dorosły. Nie oznacza to oczywiście, że masz się zgadzać na wszystko. Wspólnie przejrzyjcie wybrane inspiracje i wybierzcie te elementy, które będą pasować i Tobie, i jemu.

2. Ściany w pokoju nastolatka – dobierz odpowiedni kolor

Możesz wybrać mocny kolor, istnieje jednak ryzyko, że ten szybko znudzi się Twojemu dziecku, a przemalowanie takich ścian nie jest łatwe. Lepszym rozwiązaniem jest więc wybranie koloru na jedną ze ścian i stworzenie akcentu kolorystycznego, który wyróżni pokój nastolatka, a jednocześnie nie będzie przytłaczający. Zastanów się też nad bielą i szarościami. Aranżacja takiego pokoju jest najprostsza i daje najwięcej możliwości.

3. Podział pokoju – wydziel strefy do spania, nauki i relaksu

Pamiętaj, że młodzieżowy pokój musi być wielofunkcyjny, a Twój nastolatek będzie spędzał w nim dużo czasu. Potrzebuje więc przestrzeni do spania, odpoczywania i nauki. Niezbędne będzie wygodne łóżko, biurko, a także jakiś fotel czy kącik, w którym oderwie się od rzeczywistości. Dobrze, jeśli te strefy będą wydzielone, np. za sprawą kolorów lub dodatków. Ciekawą opcją, zwłaszcza do pokoju dla nastolatki, jest baldachim, który oddzieli część sypialnianą od dziennej.

4. Oświetlenie – zadbaj o kilka źródeł światła

Strefy w pokoju młodzieżowym warto wydzielić za sprawą oświetlenia punktowego. Halogenki na szynie można dowolnie ustawić, aby rzucały światło na konkretne części pomieszczenia i akcentowały konkretne rzeczy, np. plakat z ulubionym wokalistą czy regał z książkami. Właściwie dobrane firany i zasłony zapewnią odpowiednią ilość światła dziennego. Pamiętaj, że nie mogą być zbyt ciemne, aby nie pomniejszały optycznie pokoju i nie zatrzymywały promieni słonecznych.

Firana z woalu biało morska na przelotkach 145x250cm MARY

5. Przyszłe zmiany – pokój rośnie z nastolatkiem

Zupełnie inne upodobania ma dwunastolatek, a inne osiemnastolatek, dlatego w pokoju młodzieżowym warto zainwestować w meble, które będą się zmieniać i rosnąć z nastolatkiem. Przyda się biurko z regulowanymi nogami czy łóżko, które za sprawą poduszek narzuty przerobisz w wygodną sofę. W podobny sposób mogą się też zmieniać pozostałe elementy wystroju pokoju.

Narzuta pikowana dwustronna w kolorze biało-szarym 200x240cm HOLLY 

6. Meble do pokoju młodzieżowego – pamiętaj o miejscach do przechowywania

Miejsca do przechowywania to nie tylko wielka szafa czy szuflady w biurku. Obecnie w sklepach znajdziesz mnóstwo designerskich pojemników, pufów czy koszyków. To świetny sposób na praktyczne udekorowanie pokoju i zapewnienie dodatkowych miejsc do siedzenia, gdy Twojego nastolatka odwiedzą znajomi.

7. Pokój młodzieżowy dla chłopaka – styl industrialny

Styl industrialny to przede wszystkim metal i beton. Wystarczą proste akcenty w postaci metalowej ramy łóżka czy szarej, chropowatej ściany, aby uzyskać prawdziwie męski charakter pokoju. Nastolatek z pewnością go doceni. Wystrój można zmiękczyć kilkoma nietypowymi rozwiązaniami, np. półkami zrobionymi ze starych deskorolek lub neonem zawieszonym na ścianie.

8. Pokój młodzieżowy dla dziewczyny – styl glamour

Pokój nastolatki możesz urządzić w stylu glamour. Aranżacja takiego wnętrza polega na dobieraniu mebli i dodatków z nutą przepychu. Wygospodaruj miejsce na toaletkę z dużym lustrem, aby nastolatka poczuła, że staje się młodą kobietą. Kryształowy żyrandol, pikowany zagłówek, zasłony z cyrkoniami oraz miękkie poduszki w odcieniach szarości lub pudrowego różu dopełnią dzieła. Pamiętaj jednak, że to wciąż pokój młodzieżowy, więc nie przesadzaj z blichtrem.

9. Mały pokój młodzieżowy – zaaranżuj go na dwóch poziomach

Jeśli martwisz się, że pokój jest za mały, to wykorzystaj przestrzeń w pionie i zbuduj antresolę. Na górze stworzysz część sypialnianą, a pod spodem postawisz biurko lub zaaranżujesz strefę relaksu dla nastolatków.

10. Dodatki do pokoju młodzieżowego – to one pokazują osobowość

Pokoje młodzieżowe powinny oddawać charakter ich właścicieli. Pozwól nastolatkowi samodzielnie wybrać gadżety, takie jak zegar ścienny, plakaty czy poduszki w zdecydowanych kolorach lub nietypowych kształtach. Niech to będą mocne akcenty nadające pomieszczeniu młodzieńczego charakteru.

 Poszewki z weluru

Podsumowanie

Gdy urządzasz pokój młodzieżowy, pamiętaj, komu ma służyć. Weź pod uwagę gust oraz potrzeby nastolatka i zaaranżuj wnętrze, w którym poczuje się dobrze i swobodnie. Wspólnie stwórzcie przestrzeń, w której chętnie będzie spędzał czas i rozwijał swoje zainteresowania.