Sklep on-line z firanami, zasłonami, tkaninami i pościelą - nietylkofiranki.pl
Świąteczne porządki. Jak przygotować dom na Boże Narodzenie?

Święta Bożego Narodzenia tuż-tuż, warto zatem nastroić się na przedświąteczne porządki. Jeśli zaplanujemy je z głową, przyniosą nam nie tylko czyste wnętrze, ale i sporo satysfakcji. Przygotowaliśmy autorski plan prac związany z porządkowaniem mieszkania przed okresem świąt. Jak wysprzątać mieszkanie krok po kroku, aby efekt końcowy był zadowalający?

Krok 0: Ustalenie harmonogramu

Każdy proces powinien zostać poprzedzony sporządzeniem szczegółowego planu. Ułatwi to porządkowanie wnętrza, w szczególności, gdy gruntowny przegląd rzeczy nie był wykonywany w naszym domu od miesięcy.

Warto w tym kontekście wykorzystać rozumowanie dedukcyjne, które znajdzie swoje zastosowanie także w tak prozaicznych czynnościach jak sprzątanie. Polega ono na ustaleniu harmonogramu "od ogółu do szczegółu". Generalne porządki zaczynamy od największych obiektów, a następnie stopniowo przechodzimy do czyszczenia detali. Jak będzie to wyglądać w praktyce?

Krok 1: Usuwanie kurzu

Świąteczne porządki rozpoczynamy od odkurzania. Warstwa kurzu, która może zalegać na praktycznie wszystkich elementach wystroju mieszkania, wygląda bardzo nieestetycznie. Stanowi również niebezpieczne skupisko patogenów, roztoczy i metali ciężkich. Nieodkurzane mieszkanie to tykająca bomba: zanieczyszczenia przyczyniają się powstawania chorób płuc, w tym m.in. astmy.

Usuwanie kurzu powinniśmy zacząć od największego pomieszczenia. Zazwyczaj będzie to salon lub pokój dzienny. W dalszej kolejności przechodzimy do innych miejsc: kuchni, przedpokoju, łazienki. Usuwanie kurzu to nie tylko praca odkurzacza. Przeprowadzając gruntowne czyszczenie domu skupmy się także na porządkowaniu słabo dostępnych miejsc, takich jak: górne powierzchnie szaf, listwy podłogowe czy ramy okienne.

Krok 2: Mycie podłóg

Po odkurzaniu paneli, wykładzin czy płytek przychodzi czas na dokładne wyszorowanie powierzchni płaskich przy użyciu narzędzi i detergentów. Nieocenioną pomocą przy wykonywaniu świątecznych porządków będzie myjka parowa. Nie każdy jednak posiada to urządzenie. Dobrym zamiennikiem tego profesjonalnego sprzętu będzie szczotka parowa albo zwykły mop materiałowy.

Zwróćmy uwagę na stosowane preparaty do czyszczenia - powinniśmy raczej unikać tych zawierających syntetyczny, drażniący skład. Szkodliwe składniki chemiczne mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zwierząt i dzieci.

Krok 3: Porządkowanie lodówki

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia nie mogą obyć się bez dokładnego sprawdzenia zawartości lodówki. Okres świąteczny to czas, w którym nasza lodówka będzie zapełniać się różnego rodzaju potrawami i przysmakami. Warto zawczasu przejrzeć jej zawartość i usunąć rzeczy, których termin przydatności już upłynął. Odświeżenie lodówki będzie polegać również na zastosowaniu adsorberów zapachów. Znakomicie w tej roli sprawdzi się rozkrojona cytryna, soda oczyszczona czy ocet w otwartym pojemniku.

Krok 4: Zmiana pościeli

Sprzątanie przed świętami to także wymiana brudnych poszewek na nowe. Czysta, pachnąca pościel przyczynia się do polepszenia jakości snu. Sowity odpoczynek, po wielogodzinnych posiedzeniach przy rodzinnym stole, będzie nam niezwykle potrzebny. Być może zdarzy się, że będziemy nocować członków rodziny - wtedy tym bardziej warto zadbać o odświeżenie dawno niewymienianej pościeli. Jeśli nie mamy zapasowego kompletu - przed nami ostatni moment, kiedy jeszcze możemy zaopatrzyć się w nową pościel.

Krok 5: Okna, zasłony i firany

Najbardziej niewdzięczna praca porządkowa w domu: mycie okien. Wystarcza chwila nieuwagi, czy chwilowe pogorszenie się pogody, aby nasze wysiłki spaliły na panewce. W związku z tym porządkowanie przestrzeni powinniśmy odłożyć na końcowy etap prac. W celu niwelacji nieestetycznych smug wykorzystajmy niezawodne ręczniki papierowe. Porządki świąteczne są dobrym momentem, aby wymienić stare zasłony oraz firany.

Odświeżenie swoich czterech kątów przed świętami pozytywnie wpłynie na naszą percepcję przestrzeni. Poczujemy się szczęśliwsi, bardziej wypoczęci, spokojniejsi, co pozwoli nam na radosne spędzenie okresu Świąt Bożego Narodzenia.