Sklep on-line z firanami, zasłonami, tkaninami i pościelą - nietylkofiranki.pl
Styl hygge: 6 porad, jak wprowadzić duńską przytulność do swojego domu

Jak co roku, organizacja Sustainable Development Solutions Network zorganizowała ranking najszczęśliwszych narodów świata. Duńczycy kolejny raz zajmują w nim drugie miejsce (zaraz za Finlandią). Co takiego sprawia, że to jedna z najszczęśliwszych nacji? 

To magia hygge, tajemniczo brzmiąca, ale w rzeczywistości całkiem prosta filozofia życia, której najistotniejszym elementem jest sposób aranżacji i wystroju wnętrz. Dania wypracowała swój specyficzny styl wnętrzarski, zachwycający dekoratorów na całym świecie. Na czym polega urok wnętrz w klimacie hygge? Jak wprowadzić jego magię do własnego domu i mieszkania? O tym za moment – najpierw kilka słów o samym zjawisku.

Hygge - styl designu czy filozofia życia?

Filozofia hygge polega na czerpaniu przyjemności z życia, na radości z drobiazgów. Nie da się precyzyjnie określić, co konkretnie sprawia, że Duńczycy są szczęśliwi. To komfort w sferze niematerialnej i umiejętność doceniania drobnych rzeczy, które sprawiają, że nasze życie jest przyjemniejsze. 

Według Marie Tourel Søderberg, autorki książki Hygge. Duńska sztuka szczęścia, hygge polega na codziennych chwilach szczęścia i bliskości, które mogą uczynić nasz dzień lepszym. Podobnego zdania jest Meik Wiking – w swojej książce Hygge. Klucz do szczęścia również akcentuje przede wszystkim komfort, który w istocie daje poczucie szczęścia i bezpieczeństwa. Obie te książki opowiadają o filozofii hygge, która opiera się na małych, niepozornych elementach budujących naszą codzienność. 

Filozofia hygge opiera się na odpowiednim podejściu do życia, pozytywnym nastawieniu i afirmacji. Jednak hygge ma swoje odbicie nie tylko w codziennych czynnościach. Przekłada się to również na typowy, duński styl wnętrz, który zdobywa serca ludzi na całym świecie. Hygge we wnętrzach daje poczucie estetyki i jest jednocześnie przytulne, ładne, niezwykle ciepłe i domowe. Anglicy mają na to bliskoznaczne słowo - cosy. Nawet najlepsze restauracje w Danii wpisują się w nurt stylu hygge, trzymając się zasady: schludnie, prosto i z klasą. Dziś to jedna z głównych inspiracji dekorowania współczesnych domów i mieszkań.

Hygge we wnętrzach - jak go wprowadzić?

Jedną z wielu cech stylu hygge jest jego prostota. Duński styl wnętrz cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie i stanowi inspirację dla najlepszych projektantów wnętrz. Okazuje się, że wystarczy kilka zasad, w myśl których wybiera się kolory ścian, meble i dodatki, a nasz dom lub mieszkanie nabiera zupełnie innego charakteru. 

Jak stworzyć odpowiednie wnętrze i zorganizować swój własny, przytulny kącik, zwany przez Duńczyków hyggekrog? Oto 6 głównych zasad, którymi powinniśmy się kierować.

Jasne kolory

Styl hygge opiera się na dużej ilości światła i jasnych kolorach, dlatego warto nadawać akcenty zimnymi barwami, takimi jak błękit, szarość czy biel. Jeśli myślimy o dekoracji okien w stylu hygge, świetnie sprawdzą się białe zasłony wykonane z matowej tkaniny czy dwukolorowe, biało-szare zasłony spinane w kokony.

Zasłona z matowej tkaniny szara na taśmie 145x250cm ELODIA

Naturalne materiały

Naturalne materiały to podstawa stylu hygge dlatego warto zastanowić się, z czego są wykonane poszczególne elementy wnętrza. Skóra, bawełna, ceramika, drewno – wszystkie te elementy ocieplają wnętrze i nadają mu większej organiczności. Drewniane podłogi wracają zresztą do łask. Drewno na podłodze przykryte przytulnym dywanem buduje atmosferę, która jest niewątpliwie jedną z cech stylu hygge. 

Dużo światła

Dużo światła to kolejny element, który nadaje klimatu. Warto mieć wiele źródeł dodatkowego światła w postaci lamp lub świeczników. Palenie świec również pozytywnie wpływa na komfort i samopoczucie we wnętrzu. Świeczki – zapachowe lub zwykłe, które zbudują nam atmosferę – to jeden z elementów, który zawsze odnajdziemy w inspiracjach hygge.

Miękkość

Przyjemne i miękkie koce to również must have każdego wnętrza – a już zwłaszcza w duńskim stylu. Bezbłędny będzie koc z mięciutkiej tkaniny, w który możemy zawinąć się w jesienno-zimowe wieczory z książką i kubkiem gorącej herbaty. 
Miękki koc z mikrofibry szary 160x200cm RICKY

Minimalizm

Minimalizm, który cechuje styl hygge, oznacza podstawowe meble, delikatne dodatki i przytulne wnętrza, w których chce się spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Prosta, wygodna kanapa to podstawa. Zadbaj też o odpowiednią ilość krzeseł i wystarczająco duży stół. Jednocześnie jednak ogranicz dodatki do minimum – to kolejna cecha stylu hygge, która wynika z potrzeby minimalizowania stresu i bodźców zewnętrznych. Nie oznacza to oczywiście, żeby nie posiadać żadnego sprzętu ani dekoracji – powstrzymajmy się jednak od ostentacyjnych dużych elementów i aranżacyjnej przesady.

Własny kącik

Hyggekrog to specjalne miejsce w naszych czterech kątach miejsce, w którym jest tak przyjemnie, że najchętniej byśmy go nie opuszczali. Może to być głęboki, zapadający się fotel przy wielkiej lampie albo wnęka przy oknie z widokiem na ogród. To miejsce, w którym chcemy spędzać czas i robimy to często, a kąt jest urządzony całkowicie według naszych preferencji i potrzeb.

Podsumowując, hygge to szeroko pojęta filozofia życia, której podstawą są piękne i przytulne wnętrza. Duńskie społeczeństwo głośno mówi, że jest to jeden z podstawowych elementów, które czynią życie lepszym. Jeśli chcemy stać się równie szczęśliwi jak Duńczycy, zadbajmy o odpowiedni wystrój miejsca, w którym mieszkamy. Z pewnością poprawi to komfort i jakość życia, a my będziemy mieli więcej powodów do uśmiechu.